Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"İstanbul'a yakın bölgelerde uydu kentler oluşturulmalı"

VI. Arazi Yönetim Çalıştayı'nda konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum, "İstanbul'da yenilenmesi gereken 5 milyon konut var" dedi.

Arazi Yönetim Platformu (AYÖP) tarafından İTÜ, Okan Üniversitesi, İGDAŞ ve Karadeniz Teknik Üniversitesi desteğiyle Point Hotel Barbaros'ta düzenlenen VI. Arazi Yönetim Çalıştayı'nda konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum, önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul'da halihazırda devam eden ulaşım ve altyapı çalışmaları incelenerek şehir için yeni stratejik planlar çizilmesi gerektiğini ifade eden Kurum, kentsel dönüşüm, ülke gelişimi, Anadolu ile Avrupa'nın bağlantısı için yeni yerleşim planları oluşturulması gerektiğini aktardı.

"Herkes İstanbul'da yaşayacak diye bir kaide yok"

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Tual Bahçekent projesinin lansmanında "Amerika'daki tüm vatandaşlar New York ya da Manhattan'da yaşamıyor. Bizde de herkes İstanbul'da yaşayacak diye bir kaide yok. İstanbul'un vizyonu kapsamında alt ve orta gelirli vatandaşların İstanbul çevresindeki bölgelerde yaşamalı" diye konuşan Kurum, VI. Arazi Yönetim Çalıştayı'nda da bu isteğini yineleyerek İstanbul'a yakın bölgelerde, büyük ulaşım akslarının yakınında yeni uydu kentlerinin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

"İstanbul'da 5 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor"

Çalıştayda kentsel dönüşüm ve deprem bilincine de değinen Kurum, "İstanbuş'da yenilenmesi gereken 5 milyon konut var. Allah korusun bir deprem olursa biz bunların enkazını bile kaldıramayız. O enkazı yığacak yer bulamayız" diye konuştu. Esenler'de başlattıkları ilk kentsel dönüşüm projesini 30 Mayıs'ta hak sahiplerine teslim edeceği bilgisini veren Kurum, bu projenin tam istedikleri gibi olmasa da kaliteyle, en az yoğunlukla, en hızlı şekilde ve en az mağduriyetle hayata geçtiğini ifade etti.

"Master planları hazırlanmalı"

İstanbul'da yeni araziler üretilmesi ve bunun bir plan çerçevesinde yapılması gerektiğini vurgulayan Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

"Burada arazi en verimli şekilde kullanılmalı. Bunun için bir master plan yapmalı. Değer artışını maksimuma çıkarmamız lazım bu master plan ile. Bununla ilgili 1/25 binlik imar planı yapılmalı. 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı 2009'da onaylanmıştı. Şu anda İstanbul'un yüzde 44'ü orman alanı, yüzde 14'ü tarımsal nitelikli korumalı alanı. Askeri alanlar, meralar, marjinal tarım arazileri var. Yeni araziler üretmeliyiz. Şu anda İstanbul'da olası rezerv alanlar içerisinde yer alan hazine arazileri yaklaşık 6 bin 300 hektarı buluyor."