Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul’da boş ofis sayısı azaldı, kiralar düştü

İstanbul’da A sınıfı ofislerin doluluk oranı artarken metrekare başına aylık kiralar ise düştü. Tüm detaylar haberimizde…

İstanbul’da 2018’in üçüncü çeyreğinde A sınıfı ofislerin doluluk oranı Avrupa Yakası’nda yüzde 0.04, Anadolu Yakası’nda ise yüzde 1.42 arttı. Metrekare başına aylık kiralar ise Avrupa Yakası’nda 0.68, Anadolu Yakası’nda ise 1.33 dolar düştü.

FİYATLARDA DÜŞÜŞ GÖZLEMLENDİ

Gayrimenkul hizmetleri firması Colliers’in İstanbul Ofis Piyasası Üçüncü Çeyrek Raporu açıklandı.

Hürriyet’te yer alan habere göre; bir önceki çeyreğe göre, Avrupa yakası A sınıfı ofislerin doluluk oranı yüzde 59.2’den yüzde 59.36’ya çıktı. Ortalama aylık kirası metrekare başına 24.24 dolardan 23.56 dolara düştü.

Anadolu Yakasında ise A sınıfı ofislerin bir önceki çeyrekte yüzde 67.34 olan doluluk oranı 69.92’ye çıktı. Metrekare başına aylık kirası ise 18.77 dolardan 17.40 dolara düştü.

İKİ YILLIK DÖNEMDE DEĞİŞİM OLMAYACAK

Raporda, özellikle son iki yıllık dönemde kontrat yenileme sayısının hacmen yeni kiralamalar kadar çok olması sebebiyle, doluluk oranında bir değişim olmayacağının öngörüldüğü ifade edildi.

Kiraların gerilemesinin sebepleri olarak talep daralmasına bağlı rekabet ortamı ve döviz cinsinden kira sözleşmelerinin yasaklanması ile güncel kurdan daha düşük bir kur belirlenmesi olarak belirtildi

İnşaat ve planlama aşamasında olan ve iki yıl içerisinde Asya ve Avrupa yakasında piyasaya çıkacak yaklaşık 503 bin 262 metrekare ofis stokunun yüzde 60’ı Anadolu Yakası’nda, yüzde 40’ı ise Avrupa Yakası’nda olacak.

STOK RAKAMI ÖNCEKİ DÖNEMLERE KIYASLA GERİLEDİ

Stok rakamının önceki dönemlere kıyasla gerilemesinin sebebi olarak inşaat halindeki binaların tamamlanması ile kademeli olarak mevcut stoka eklenmesinden kaynaklı olduğu ve planlama aşamasında olan binaların toplam stoka girecek alanların sadece yüzde 10’u kadar olması olarak belirlendi.

İstanbul Ofis Piyasası Üçüncü Çeyrek Raporu’nda “Döviz cinsinden kiralama yapılamayacak olmasının, mal sahibi veya geliştiricilerin döviz cinsinden finansman kullanarak bu yatırımları yapmakta oldukları göz önüne alındığında, yeni bir proje geliştirmeye bu şartlar altında çok da hevesli değiller” ifadelerine yer verildi.