Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul’da konut fiyatları enflasyonun altında kaldı

İstanbul’daki konut fiyatlarındaki nominal artış enflasyon verilerinin altında kalarak reel düşüş yaşadı.

Türkiye’nin en büyük metropolü, finans ve kültür merkezi dünyaca ünlü şehri İstanbul’da konut fiyatları gerilemeye devam ediyor. İstanbul’daki konut fiyatları, konut fiyatlarındaki nominal artışın enflasyon verisinin altına düşmesiyle reel olarak geriledi.

2015 yılında konut ve inşaat sektörü en çok ivme kazandığı dönemi yaşadı. Büyümeye hızla devam eden gayrimenkul sektörü iki yıldır sıkıntılı günler geçiriyor. Hem hükümet hem de özel sektör elini taşın altına koyarak sektörü yeniden şahlandırmayı planlıyor.

Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da 2015 yılı içerisinde konut fiyatları yüzde 30’luk artış yaşayarak rekor seviyeye ulaşmıştı. Hem yerli hem de yabancı konut yatırımcılarının en çok tercih ettiği şehirlerden İstanbul’da konut fiyatlarındaki nominal artış enflasyon verisinin altında kalarak reel olarak düştü.

2015 yılındaki yüzde 30’luk artıştan bu yana konut arzının aşırı artış göstermesi ve TL’nin yaklaşık yüzde 35 oranında değer kaybı yaşamasıyla hali hazırda inşaat sektöründe yer alan firmalar ve konut sahipleri için tam tersine dönmüş olan durum konut fiyatlarının gerilemesine sebep oldu.

İstanbul’daki konut fiyatları, Mart 2018 tarihinde yüzde 3.8 oranında artış yaşadı. Ancak enflasyon oranı aynı zaman diliminde 10.2 şeklinde açıklandı. İki değer arasındaki fark 15 milyonu aşkın konutun yer aldığı finans ve kültür merkezi İstanbul’da reel şartlar altında konut fiyatlarının düştüğünü gösteriyor.

İstanbul genelindeki konut fiyatlarındaki artış oranı enflasyon verilerinin ortalama 6 puan gerisinde kalarak reel düşüş yaşadı.