Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul'da ofis sahibi olmak isteyenlerin ilk tercihi Levent oldu

Cushman & Wakefield'ın raporuna göre; İstanbul'da ofis sahibi olmak isteyenlerin öncelikli tercihleri Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt oldu.

ABD merkezli gayrimenkul danışmanlık firması Cushman & Wakefield'ın bu yılın ikinci çeyreğini kapsayan raporuna göre, İstanbul'daki ofislerin yarısından fazlası Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt bölgesinde kiralandı. Rapora göre, bu yılın ikinci çeyreğinde 2016'nın aynı dönemine göre yaklaşık 2 kat artışla 82 bin 774 metrekare yeni ofis alanı tamamlanarak piyasaya sunuldu. Yeni kiralamalarda bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 19,3, geçen yıla göre de yüzde 72,5 artış kaydedildi. Söz konusu dönemde 69 bin 571 metrekare toplam kiralama işlemi gerçekleştirilirken, bu işlemlerin yaklaşık yarısını yeni kiralamalar, diğer yarısını da sözleşme yenilemeleri oluşturdu.

En çok kiralamada Avrupa yakasında yapıldı

Metrekare bazında anlaşmaların yüzde 53'ü Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt bölgesinde, yüzde 5'i bu bölgeler dışında kalan Avrupa yakasında, yüzde 42'si Anadolu yakasında yapıldı. Anadolu yakasındaki işlemler ağırlıkla Ümraniye'de gerçekleşti. Boşluk oranlarına bakıldığında ise yüzde 21 ile bu yılın birinci çeyreğine göre sabit kaldığı dikkati çekti. Alt pazar boşluk oranları ayrıntılı olarak incelendiğinde Ataşehir, Kozyatağı, Göztepe, İçerenköy ve Kavacık bölgelerindeki boşluk oranlarında, arzın artması nedeniyle "anlamlı" bir yükselme oldu. Buna karşın Levent, Maslak ve Kağıthane bölgelerinde ise azalma yaşandı.

Depo ve lojistik alanında kira fiyatları geriledi

Rapora göre, yılın ikinci çeyreğinde Türkiye'de 116 bin metrekare depo ve lojistik alan kiralama işlemi gerçekleşti. Perakende sektöründen gelen talep yavaşlarken, kamu ve lojistik şirketleri 2017'nin ikinci yarısı için en aktif kullanıcılar oldu. Söz konusu dönemde depo ve lojistik alanında kira fiyatları geriledi. Kira fiyatlarındaki düşüşte, "belirli oranda" devam eden kur dalgalanmalarının etkili olduğu belirtildi.

Söz konusu dönemde tüm Türkiye'de bir önceki çeyrekteki açılış hacminin 5 kat fazlası ile 424 bin 500 metrekare civarında alana sahip yeni AVM operasyona başlayarak, alışveriş merkezi arzının ciddi ivme kazanması sağlandı. Emaar Square (150 bin metrekare), Sur Yapı Marka (75 bin metrekare), Park Adana (65 bin metrekare) ve M1 Adana büyütme çalışması (15 bin metrekare), Erasta Edirne (34 bin 102 metrekare), Mall of Antalya (42 bin metrekare), Novada Menemen (20 bin metrekare), NG Sapanca Bedesten (15 bin metrekare) ve Novada Ordu (8 bin 400 metrekare) yılın ikinci çeyreğinde pazara giriş yapan AVM'ler oldu.