Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul’da taşınma oranı yüzde 40 arttı

Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre, 2017’nin ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre toplam taşınma sayısı yüzde 40 arttı.

Türkiye’nin en büyük perakende elektrik satış şirketi CK Boğaziçi Elektrik tarafından 3 ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre; 2017’nin ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre toplam taşınma sayısı yüzde 40 artarak 152.496’yı buldu.

Gayrimenkul sektöründe düzenlenen fırsat kampanyalarının da etkisiyle ilk üç ayda 43 bin 740 konutun kapısı ilk kez açıldı. İlk çeyrekte her gün ortalama 486 aile yeni konutuna geçerken en büyük hareket Esenyurt, Avcılar ve Bayrampaşa bölgelerinde gözlendi.

Kentsel dönüşümü gösteren yıkım istatistiklerindeki artış da dikkat çekiyor. İlk çeyrekte 10 bin 160 abonenin bulunduğu yapı, yenilenmek için yıkılırken bunun yüzde 60’ını konutlar oluşturuyor. Kentsel dönüşüm için günlük yıkılan mesken, ticarethane, sanayi tesisi sayısı 55’ten 113’e çıktı.

152 bin aile taşındı

CK Boğaziçi Elektrik’in teknolojiye yaptığı yatırımlarla anlık olarak izlediği elektrik abonelerinin başvuru ve ikamet değişikliklerinden hareketle hazırlanan rapora göre, 2017 yılının ilk üç ayında toplam taşınma hareketi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 gibi oldukça yüksek bir artış gösterdi. 2016’nın ilk çeyreğinde 109 bin olan toplam taşınma sayısı, bu yıl aynı dönemde 152.496 oldu. Rapora göre her gün 1.694 aile taşındı.

“Gayrimenkulün Enerjisi Raporu 2017” ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal; bu dönemde yeni ve ikinci el evlere taşınma oranında gözle görülür bir yükseliş yaşandığına dikkat çekti. Gayrimenkulde fırsat kampanyalarının yüzde 40’lık bu artışta büyük payı olduğuna değinen Halit Bakal, “İstikrar ortamına bağlı olarak inşaat sektöründe büyümenin devam ettiğini görüyoruz. Özellikle yeni konut projelerinde ilk defa oturumların başlaması, ikinci el konutlarda da canlılık yaratıyor. Bu durumun gelecek dönemlerde de devam edeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Bakal, gayrimenkul sektörüne yönelik açıkladıkları raporu sürekli geliştirdiklerini, son bir yenilik olarak kentsel dönüşümde mesken, ticarethane ve sanayi olarak yıkılan birimleri ayrı ayrı açıkladıklarını kaydetti.