Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

“İstanbul’daki arsa fiyatlarıyla C grubuna konut üretmek mümkün değil”

Ağaoğlu Bodrum projesini tanıtan Ali Ağaoğlu konut piyasası hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ortaköy’deki evinde basın mensuplarını ağırlayan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu Muğla’nın Bodrum ilçesinde 12 milyon metrekarelik alan üzerinde yaşama kazandıracağı yeni konut projesini tanıttı. Hem iflas iddialarını yanıtlayan hem de Ağaoğlu Bodrum projesi hakkında kapsamlı açıklamalarda bulunan Ağaoğlu gayrimenkul ve konut piyasasını da mercek altına aldı.

İnşaat sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu konut sektörüne zarar vermek için bilinçli olarak yanlış haberler yayınladıklarını ve konut satışlarının geçen yıla göre çok az geride olduğunu söyledi.

Villa, rezidans, konut, sağlık merkezi, botanik bahçe alanları, okul ve birçok kapsamlı hizmeti bünyesinde bulunduracak Ağaoğlu Bodrum projesini uygun fiyatlarla vatandaşa sunacaklarını ifade eden Ağaoğlu, projede yaz kış Bodrum’da yaşam konseptinin uyarlandığını ifade etti.

“Gayrimenkul daha çok uzun yıllar en çok kazandıran yatırım aracı olacak”

İnşaat sektörüyle ilgili kasıtlı olarak kötü haberler yapıldığını söyleyen Ağaoğlu, sektörün yaklaşık 250 farklı sektörle ilişkisi olduğunu ve ekonomiye çok önemli katkısı bulunduğunu ifade eden Ağaoğlu,

“Üzerimize oynanan oyunlara inat; yatırım yapmaya ve istihdam yaratmaya devam ediyoruz. 2050 yılında Türkiye’nin nüfusu 95 milyonu bulacak, gayrimenkul daha uzun yıllar en çok kazandıran yatırım aracı olacak” dedi.

Faiz oranlarının ani yükselişi hakkında da görüş bildiren Ağaoğlu, yatırımcının faiz kazanmak için yatırdığı paranın aslında eriğinin farkında olmadığını ve reel getirisi en yüksek emtianın gayrimenkul olduğunu söyledi.

Üretim maliyetlerine yüzde 20-25 ek maliyet

Ağaoğlu konuya ilişkin şunları kaydetti: “Akıllı yatırımcılar kira getirileriyle ciddi kazanımlar elde ediyor. İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri barınmadır. Bu sebepten dolayı gayrimenkul daha öncesinde olduğu gibi gelecekte de gelişmeye, talep görmeye ve kazandırmaya devam edecektir” dedi.

“En çok C grubunun konuta ihtiyacı var ama İstanbul’daki arsa fiyatlarıyla mümkün değil”

Basın mensuplarıyla proje tanıtımı için bir araya gelen Ağaoğlu konut üretimi maliyetlerindeki artışlar hakkında da konuştu. Üretim maliyetlerinin yüzde 20 ile yüzde 25 seviyesinde bir artış meydana geldiğini ve üstlenici firmaların karlarında taviz vererek konut satışlarını önceki fiyatlardan devam ettirdiklerini ifade eden Ağaoğlu, Türkiye’de bir konut olduğuna inanmadığını ve aslında konuta en çok ihtiyaç duyan grubun C grubundaki tüketiciler olduğunu söyledi. İstanbul’daki arazi fiyatlarıyla C grubuna yönelik konut üretmenin şu anda pek mümkün olmadığını söyleyen Ağaoğlu, devletin elinde ciddi bir arazi stoku olduğunu ve kendilerine arazi tahsis edilmesini beklediklerini söyledi.

Ağaoğlu, ‘devlet bize arazi tahsis etsin, sonra da şu fiyattan yap ve sat desin’ dedi. Bu formülün uygulanması ile C grubunun ihtiyaçlarının karşılanacağına işaret eden Ali Ağaoğlu, ‘böylece çok ciddi konut satışı olur’ dedi.