Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul'daki daire fiyatları Londra'yı yakalayabilir

Kentsel dönüşüm sürecinin yıkıp yeniden yapmak olmadığını belirten Hüseyin Oflaz, Londra ve New York'u yakalamanın yolunun 'planlı kentsel dönüşüm' olduğunu söyledi.

İstanbul'un kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünü ve yoğun göç aldığını söyleyen İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, kentsel dönüşümün usulüne uygun yapılması durumunda İstanbul'daki konut fiyatlarının Londra ve New York'u yakalayabileceğini söyledi. Konutların metrekare fiyatlarının New York'ta 15 bin dolar, Londra'da 25 bin dolar, İstanbul'da ise 3 bin dolar olduğuna dikkat çeken Oflaz, planlı yapılaşma olmazsa kentsel dönüşümün bir işe yaramayacağını belirtti.

Şehrin içinde üniversite doğru değil

İstanbul'daki en büyük sorunun ulaşım olduğunu dile getiren Hüseyin Oflaz, dönüşüm alanlarında okul, kreş, cami yeşil alan, ulaşım, altyapı gibi birimlerin de düşünülmesi gerektiğini söyledi. Üniversitelerin de şehrin içinden çekilmesi gerektiğini vurgulayan Oflaz, "Şehir içine üniversite yığıyoruz, İstanbul trafiğine yük veriyoruz. Bu tür büyük alan kullanımı gerektiren fonksiyonların muhakkak doğru planlanması ve doğru yer seçimi şart" diye konuştu.

Kamu, vatandaş ve müteahhit birlikte çalışmalı

Bu sorunların bir an önce ortadan kalkması için kentsel dönüşüm sürecinde şehir planlamasının çok iyi yapılması gerektiğine değinen Oflaz, kentsel dönüşümün Türkiye'de çok yanlış anlaşıldığını belirtti. Dönüşüm denildiğinde dairenin yerine aynısını almak olarak düşünüldüğünü anlatan Oflaz, “Dünyada kar marjı yüzde 7-8 civarındayken, Türkiye'de yüzde 35-40 seviyesinde. Müteahhitlik sistemi sadece yıkıp yapmaktan ziyade altyapılar da düşünülmeli. Vatandaş da 'hep daha'dan ziyade, gelecek jenerasyonun daha iyi eğitimini düşünerek, belki 100 metrekarelik yerine 80 metrekare ile idare etmesini öğrenecek. Yani burada vatandaş da elini cebine atacak, kamu da üzerine düşeni yapacak, müteahhit de. Bu üçünü başarabilirsek sistem kendini yeniler." Dedi.