Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul’un arsa değeri 2 trilyon dolar!

Türkiye Veri İşleme Üssü'nün (TUVIUS) araştırmasına göre, yaklaşık 5,2 milyar metrekare alana sahip olan İstanbul'daki arsa ve arazilerin toplam değeri 2 trilyon dolar.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yer alan Teknopark'ta faaliyet gösteren TUVIUS'un araştırmasına göre, İstanbul'daki toplam 5,2 milyar metrekarelik arsa ve arazinin değeri 2 trilyon dolar. Araştırma hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan TUVIUS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, toplam alanı yaklaşık olarak 5,2 milyar metrekare olan İstanbul'da yol, göl ve değer atanması mümkün olmayan ve satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar dışındaki bütün arsa ve arazileri değerlendiremeye aldıklarını dile getirdi.

Arsaların ortalama metrekare değerinin bin 250 TL olduğunu kaydeden Altun, "Yaptığımız araştırmalar sonucu İstanbul'un toplam arsa ve arazi değerini 2 trilyon 50 milyar 974 milyon 856 bin 94 dolar olarak belirledik. Biz ortalama 2 trilyon dolar diyoruz. Dolar kuru 3,5 TL olarak ele alırsak İstanbul'un toplam arsa ve arazi değeri 7 trilyon TL" dedi.

Avrupa yakasının en değerlisi Şişli

İstanbul'un en değerli ilçelerinin başında Şişli geldiğini, onu Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih'in takip ettiğini aktaran Altun, bu ilçelerde ortalama arsa metrekare değerinin 10 ila 25 bin TL arasında değiştiğini vurguladı.

Altun, en değerli ilçelerin Avrupa Yakasında olduğunun altını çizerek, bu yakadaki diğer değerli ilçelerin ise Bakırköy ve Güngören olduğunu aktardı. Altun, Bağcılar, Bayrampaşa, Bahçelievler ve Kağıthane'de ortalama metrekare değerinin 5 bin ila 10 bin TL arasında değiştiği bilgisini verdi.

Genel Müdür Altun, "Yine Avrupa tarafındaki ilçelerimizden bilgi verecek olursak, ortalama arsa ve arazi değerleri Sarıyer, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Sultangazi, Esenler, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt'ta 2 bin 500 TL ila 5 bin TL, Başakşehir ve Beylikdüzü'nde bin TL ila 2 bin 500 TL aralığında" ifadelerini kullandı.

Çatalca, Şile ve Silivri'de fiyatlar 500 TL'nin altında

Altun, Anadolu yakasında en değerli ilçeler konusunda başı Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe'nin çektiğini belirterek, bu semtlerde ortalama metrekare değerinin 5 bin ila 10 bin TL arasında değiştiğini söyledi.

Üsküdar, Ümraniye ve Kartal'da toplam arsa ve arazilerin ortalama değerinin metrekare başına 2 bin 500 ila 5 bin TL aralığında olduğunu dile getiren Altun, Beykoz, Sancaktepe, Tuzla, Suntanbeyli, Pendik ve Çekmeköy'de ise ortalama değerin bin TL ila 2 bin 500 TL arasında olduğunu anlattı.

Altun, Çatalca, Şile ve Silivri'deki toplam arsa ve arazilerin ortalama metrekare değerinin 500 TL'nin altında olduğunu ifade ederek, "Bu 3 ilçemizi ise bu alanda ortalaması 500 ile bin TL arasında değişen Büyükçekmece ve Arnavutköy geliyor" diye konuştu.