Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul’un en değerli arazisi İBB iştiraki KİPTAŞ’ın oldu

Türkiye’nin en değerli arazilerinden Etiler Polis Yüksekokulu arazisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın oldu.

İstanbul Etiler’de yer alan polis okulunun arazisi ihaleye çıkarıldı. İhalenin sonucunda 31 bin 885 metrekarelik değerli arsanın sahibi verdiği 1 milyar 388 milyon 520 bin TL teklif ile İBB iştiraki KİPTAŞ’a ait oldu.

Etiler Polis Okulu arazisinin yeni sahibi bugün gerçekleştirilen ihale ile belirlendi. İhalede en yüksek teklifi veren firma İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ oldu. İstanbul’un en değerli arazisi olarak bilinen arsanın yeni sahibi ihale sonucuna göre KİPTAŞ oldu.

31 bin 885 metrekare arsa özellikle orta ve orta alt gruba hitap eden konut projeleri ile bilinen KİPTAŞ tarafından verilen rekor teklif sonucunda satın alındı. 31 bin 855 metrekarelik arazi 1 milyar 388 milyon 520 bin TL karşılığında satın alındı. Satın almadaki yüzde 52,50’lik pay ise İBB için ayrıldı.

KİPTAŞ, Etiler Polis Yüksekokulu’na ait olan arazi üzerinde alışveriş merkezi, rezidans ve otelden oluşan karma bir proje inşa etmeye hazırlanıyor. Arazide 2,5 emsal 100 bin metrekare seviyesine yükselen yükseklik sınırına da serbestlik getirildi.

İstanbul Etiler’de yer alan Etiler Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve bunlara bağlı 12 şube müdürlüğü 10 Aralık 2014’te Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılmıştı. Okul arazisinin de içinde yer aldığı bölge Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Afet Riskli Altındaki Alanlar statüsünde olarak belirlenmişti.

Bu gelişmenin ardından Etiler Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve bunlara bağlı 12 şube müdürlüğü alınan kararla İstanbul Çatalca’ya yerleştirildi. Etiler’deki polis okulu arazisi de polis lojmanı yapılması için İBB’ye verilmişti. İBB açık artırma ile araziyi KİPTAŞ’a sattı.