Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul’un markalı en ucuz 50 konut projesi

İstanbul’da ulaşılabilir fiyatlı konut bulmak Pendik, Kurtköy, Beylikdüzü, Esenyurt gibi semtlerde mümkün. İşte İstanbul’un markalı en ucuz 50 konut projesinin listesi...

Değer kazanan kent merkezleri, konut fiyatlarının artmasına neden oldu. Bu durum en fazla konut talebinde bulunan orta ve alt gelir gruplar için sorun oluşturmaya başladı. Ancak İstanbul Pendik, Kurtköy, Beylikdüzü, Esenyurt gibi semtlerde hala ulaşılabilir fiyatlı konut bulmak mümkün.

46 MARKANIN PROJELERİ SIRALAMAYA ALINDI

Güneş Gazetesi’nin ucuz konut almak isteyenler için yaptığı araştırmada Timur Gayrimenkul, DKY İnşaat, Özyurtlar İnşaat, Babacan Holding gibi toplam 46 markalı üreticinin 50 konut projesi sıralandı.

İşte firmaların alfabetik olarak sıralandığı uygun fiyatlı 50 konut projesi:

KONUT TALEBİNİN BÜYÜK KISMI ORTA VE ALT GELİRLİDEN

İstanbul’da merkezi yerlerdeki yüksek arsa maliyetleri ve arsa stokların azalması konut fiyatlarını etkiliyor. Bundan kaynaklı 8-12 bin TL bandında gezen konut metrekare fiyatları sadece üst gelire hitap ediyor. Bu durum orta ve alt gelir grupları için konut alımını zorlaştırıyor. Ancak Türkiye’de en çok konut talebi orta ve alt gelir gruplarından geliyor.

GELİŞEN ULAŞIM AĞLARI İLE UCUZ KONUTA ERİŞİM

Geliştirilen metro, metrobüs gibi ağlar İstanbullulara ulaşım kolaylığı sağlamasının yanı sıra ucuz konuta sahip bölgelere erişimi de sağlıyor. Ucuz konuta sahip bölgeler arasında Kurtköy, Esenyurt, Beylikdüzü, Çekmeköy, Maltepe, Kartal ve Tuzla gibi ilçeler başı çekiyor. Geniş arsa stokları ve uygun fiyatlı arsalara sahip bu bölgeler orta ve alt gelir grupları için ulaşılabilir konut üretimini sağlıyor.

ULAŞILABİLİR FİYATLI KONUTTA ÖNEMLİ KRİTER: KONUT KREDİSİ

Krediler, uygun fiyatlı konut üretiminde en önemli kriterler arasında yer alıyor. Konut üretici firmaların kredisiz satışa yönelmeleri, kendi bünyelerinde vadelendirme yoluna gitmeleri gerektiği de belirtiliyor. Bunun için teslim süresinin 36 aydan 48 aya çıkarılmasının da fayda sağlayabileceği konusunda görüşler bulunuyor.

YATIRIMDA PARA KAÇ YILDA GERİ DÖNER?

Uygun fiyatlı konut üretilen bölgelerden yapılan alımların büyük bir kısmını yatırım amaçlı alıcılar oluşturuyor. Peki konut yatırımında geri dönüş süresi kaç yıl?

ESENYURT’TA GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ 19 YIL

www.endeksa.com’un verilerine göre, Esenyurt’ta ortalama konut fiyatı 225 bin TL. Konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 19 yıl. Beylikdüzü’ndeki ortalama konut fiyatı ise 325 bin TL. Buradaki konut yatırımının geri dönüş süresi ise 25 yıl.

PENDİK’TE GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ 23 YIL

Pendik-Kurt-köy’de ortalama konut fiyatı 325 bin TL. Konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 23 yıl olarak görülüyor.

SANCAKTEPE’DE GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ 20 YIL

Sultanbeyli’de ortalama konut fiyatı 295 bin TL. Konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 20 yıl. Sancaktepe’de ortalama konut fiyatı 300 bin TL. Buradaki konut yatırımının geri dönüş süresi ise 20 yıl.