Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul'un tarihi ilçesi kentsel dönüşüme giriyor

Anadolu yakasının simge ilçelerinden biri olan Üsküdar'da kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Dönüşümle birlikte Üsküdar'daki 16 mahalle yeniden yapılandırılacak.

Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. İstanbul'un birçok ilçesinde uzun yıllardır devam eden kentsel dönüşüm hareketine her gün bir başka ilçe dahil oluyor. İstanbul'un tarihi öneme sahip ilçelerinden biri olan Üsküdar'da da dönüşümün önü açıldı. Üsküdar'ın yeniden planlanması istenen mahalleleri arasında Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye yer alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleştirilen oturuma katılarak Üsküdar'da yapılacak dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, dönüşüm planının nisan ayında hazırlanarak İBB’nin onayına sunulacağını söyledi. Belediyeden çıkacak kararın kentsel dönüşümün önünü açacağını belirten Türkmen, “Bölge kaçak yapılarla dolu. 30 yıldır konuşulan bir konunun sonuna geldik” diye konuştu.

Kentsel dönüşümle yeniden inşa edilecek olan 16 mahallede 3 adet kırmızı çizgileri olduğunu belirten Türkmen, “Evlerimiz estetik olacak, insanlar Üsküdar evlerini konuşacak. İkincisi, site şeklinde yapılaşmaya karşıyız. Mahalle hayatından memnunuz. Üçüncüsü ise otoparksız proje olmayacak” dedi.

TOKİ'nin de dönüşüm alanlarında konut üreteceğinin müjdesini veren Başkan Türkmen, yerinde kentsel dönüşümü savunduklarını ifade etti. Türkmen, “Bu mahallelerdeki insanlar mahallelerinde oturmaya devam edecek. Bundan sonra söz vatandaşın. Hissedarların önündeki en büyük engel imar sıkıntısıydı. Bu kararla onu aştık” dedi. Türkmen, kat yüksekliklerinin 6-7 kata ulaşacağını söyleyerek “Geri görünümde 6 kat, etkilenme bölgesinde ise 7 kata çıkan bir imar hakkı geliyor” diye konuştu.