Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

İstanbul'un tarihi ilçesi kentsel dönüşüme giriyor

Anadolu yakasının simge ilçelerinden biri olan Üsküdar'da kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Dönüşümle birlikte Üsküdar'daki 16 mahalle yeniden yapılandırılacak.

Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. İstanbul'un birçok ilçesinde uzun yıllardır devam eden kentsel dönüşüm hareketine her gün bir başka ilçe dahil oluyor. İstanbul'un tarihi öneme sahip ilçelerinden biri olan Üsküdar'da da dönüşümün önü açıldı. Üsküdar'ın yeniden planlanması istenen mahalleleri arasında Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye yer alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleştirilen oturuma katılarak Üsküdar'da yapılacak dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, dönüşüm planının nisan ayında hazırlanarak İBB’nin onayına sunulacağını söyledi. Belediyeden çıkacak kararın kentsel dönüşümün önünü açacağını belirten Türkmen, “Bölge kaçak yapılarla dolu. 30 yıldır konuşulan bir konunun sonuna geldik” diye konuştu.

Kentsel dönüşümle yeniden inşa edilecek olan 16 mahallede 3 adet kırmızı çizgileri olduğunu belirten Türkmen, “Evlerimiz estetik olacak, insanlar Üsküdar evlerini konuşacak. İkincisi, site şeklinde yapılaşmaya karşıyız. Mahalle hayatından memnunuz. Üçüncüsü ise otoparksız proje olmayacak” dedi.

TOKİ'nin de dönüşüm alanlarında konut üreteceğinin müjdesini veren Başkan Türkmen, yerinde kentsel dönüşümü savunduklarını ifade etti. Türkmen, “Bu mahallelerdeki insanlar mahallelerinde oturmaya devam edecek. Bundan sonra söz vatandaşın. Hissedarların önündeki en büyük engel imar sıkıntısıydı. Bu kararla onu aştık” dedi. Türkmen, kat yüksekliklerinin 6-7 kata ulaşacağını söyleyerek “Geri görünümde 6 kat, etkilenme bölgesinde ise 7 kata çıkan bir imar hakkı geliyor” diye konuştu.