Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul’un tarihi ve şirin semtinde rekor fiyat artışı

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı en şahsına münhasır semtlerinden Balat’ta istatistiklere göre 4 yıl içinde satılık ve kiralık konut fiyatları yüzde 85 artış gösterdi.

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı en tarihi semtlerden bir tanesi Balat küçük ve şirin yapısıyla dikkat çekiyor. Sürekli yenilenen ve gelişen yapısıyla gayrimenkul yatırımcılarının da ilgi odağında olan tarihi semtte kiralık konut ve satılık konut fiyatlarında rekor artışlar meydana geldi.
İstanbul’un en köklü ilçelerinden bir tanesi olan Fatih'in Balat semti kendine has özellikleri ve tarihi simgeleriyle sürekli yerli ve yabancı turistlerin akınına da uğruyor.

Git gide daha da popüler olan en küçük detaylarına kadar özenle saklanması gereken tarihi bir cevher bu semt. Fener Rum Erkek Lisesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi (Demir Kilise), Meryem Ana Kilisesi, Dimitri Cantemir Açık Hava Müzesi ve tarihi cumbalı evleri ile adeta bir cazibe merkezi olan Balat semti geçtiğimiz yıllarda da çok fazla turist çeken bir semt idi. Ancak son yıllarda yapılan yatırımlar ve retro tarzında tasarlanan minik kafeleri ile daha da dikkat çekmeye başladı. Hal böyle olunca bölgedeki konut fiyatları da artış gösterdi. Elde edilen istatistiklere göre; Balat semtinde yer alan kiralık ve satılık konutların fiyatları son 4 yıl içinde yüzde 85 oranında artış gösterdi.

Balat semtinde yer alan satılık konutların metrekare fiyatı ise 4 yıl içinde yüzde 100 oranında artarak ortalama 4 bin 691 liraya kadar çıktı.

İstatistiklere göre, Balat semtinde son 4 yıl içinde kiralık konutların fiyatı ise yüzde 23 artış yaşayarak ortalama bin 486 lira oldu. Semtte yer alan kiralık konutların metrekare fiyatı ise yüzde 35 artış yaşayarak ortalama 21 lira seviyesine yükseldi.