Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İyileşen hava koşulları inşaat sektöründeki faaliyetleri arttırdı

Türkiye İMSAD İnşaat Malzeme Sanayi Endeskleri Mart 2016 sonuçlarına göre hava koşullarının iyi gitmesi inşaat sektöründe faaliyetleri olumlu yönde etkiledi.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzeme Sanayi Endeskleri Mart 2016 sonuçları açıklandı. Endeksin sonuçlara göre sektördeki yükseliş Mart ayında da devam etti. Endeks raporunda şu bilgilere yer verildi:

"Bileşik Endeks Mart ayında yurtiçi ve yurtdışında oluşan iyimser beklentilerden olumlu etkilenmiştir. Hava koşullarının iyi gitmesi de iç piyasa faaliyetlerini olumlu etkilemiştir.

Bileşik Endeksi oluşturan üç alt endeks birlikte artış göstermiştir. Faaliyet Endeksi Mart ayında en çok artan alt endeks olmuştur. Güven endeksinde artış Mart ayında kuvvetlenmektedir. Beklenti endeksinde ise tüm alt unsurlara dayalı bir artış yaşanmıştır.

Faaliyetler Mart ayında artışını sürdürmüştür. Mevsimsellik etkisi kuvvetlenmektedir. İnşaat malzemeleri sanayi faaliyet endeksi Mart ayında 3,6 puan artmıştır. Mart ayında hemen tüm faaliyetlerde toparlanma yaşanmıştır. Yurtiçi satışlarda Mart ayında bir önceki aya göre önemli bir artış olmuştur. İhracat Mart ayında da bir önceki aya göre artmıştır. Üretim ve cirolar özellikle iç satışlardaki artışa bağlı olarak hızla yükselmiştir. Mevsimsellik ile ekonomide göreceli iyimser beklentiler faaliyetleri Mart ayında çok olumlu etkilemiştir. Böylece Mart ayında faaliyet endeksi geçen yılın Mart ayının 5,0 puan üzerinde gerçekleşmiştir.

Güven endeksi dip seviyelerinden toparlanma eğilimine girdi

Dip seviyelere inen Güven endeksi Şubat ayından sonra Mart ayında da artmıştır. Güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre 1,5 puan yükselmiştir. Küresel dalgalanmanın azalması, döviz kurlarındaki gerileme ve jeopolitik risklerin durağanlaşması Mart ayında güveni artırmıştır. Güven endeksini oluşturan alt değerlerin tamamında sınırlı artışlar yaşanmıştır. Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven uzun süre sonra ilk kez 0,9 puan artmıştır. Ancak ekonomiye güven halen kırılgandır. İnşaat sektörüne ve inşaat malzemeleri sanayine yönelik güven de uzun süre durağan kaldıktan sonra artış eğilimine girmiştir. Yurtiçi ve ihracat pazarlarına yönelik güven toparlanma arayışını sürdürmektedir.

Beklentilerde uzun süre sonra hissedilir iyileşme

Beklentiler Endeksi faaliyetlerdeki toparlanma ve yaşanan iyimserlik ile birlikte 2,6 puan artış göstermiştir. Beklentiler uzun süre sonra ilk kez iki ay üst üste iyileşmiştir. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde çok uzun süre sonra başlayan iyileşme sınırlı da olsa Mart ayında da sürmüştür. Ekonomik beklentilerin iyileşmesi sektörü de destekleyecektir. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi sipariş beklentilerdeki çok önemli bir artış yaşanmıştır. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi ise en hızlı artış gösteren kalem olmuştur. Bahar aylarında kuvvetli üretim artışı beklenmektedir.

Faaliyetler ile güven ve beklentilerdeki toparlanma daha kalıcı olmaya başlamıştır. Yılın ikinci çeyreğinde daha iyi bir performans gösterme olasılığı artmıştır."