Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İzin almadan yapılan masraflar kiracıya ödenmeyecek

Mal sahibinden yazılı izin alınmadan gerçekleştirilen masraflar kiracıya ödenmeyecek. Detaylar haberimizde…

Yargıtay, mülk sahibinden yazılı izni alınmadan yapılan masrafların kiracıya ödenemeyeceğine dair karar aldı. Emsal olarak kabul edilen kararla birlikte kiracı kafasına göre kiralık konuta veya iş yerine yaptığı masrafları mülk sahibinden talep edemeyecek.

Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre; Yargıtay’ın bu emsal kararını detaylarıyla birlikte değerlendiren Avukat Satılmış Şahin; “Belli şeylerin kiraya verilmesi Türk Borçlar Kanunu 321’inci maddesinde açık olarak düzenlenmiştir. Bu maddeye göre kiracı kiralanan malda elzem olan değişiklikleri yapabilir. Ancak bunun için mal sahibinin yazılı izni gerekir. Kiracı, mal sahibinden yazılı izin almadan gerçekleştirilen iyileştirmelerden dolayı herhangi ödeme talep edemez. Yazılı izin alındıysa bu takdirde faydalı ve önemli masrafları gerçekleştirebilir” ifadelerini kullandı.

“KİRA SÖZLEŞMESİ ANAYASA GİBİDİR”

Kira sözleşmesini taraflar arasındaki anayasa gibi olarak tanımlayan Satılmış Şahin; “Kiracı da ev sahibi de anlaşmaya uymak zorunda. Kira sözleşmeleri bedel öngörüyorsa, bedel alınabilir. Eğer kira akdinde taraflar hiçbir şey söylememiş ve kiralanan şeyde elzem masraflar varsa kiracı bunun bedelini isteyebilir. Öte yandan kiralanan şeye değer katan şey kiraya verenin zimmetine artı değer katmışsa bununda tazminatla istenmesi mümkün. Kiracı, mal sahibinin iznini almadan değişiklik yapamaz. Çünkü kiracının aldığı malı aldığı aynı şekliyle koruma mecburiyeti vardır. Buna aykırı davranması durumunda eski hale getirme mecburiyeti vardır” şeklinde konuştu.