Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İzmir, Ankara ve İstanbul'u solladı

EVA Gayrimenkul'ün sektör analizinden elde edilen verilere göre konut satışları İstanbul ve Ankara'da azalırken, İzmir'de yükselişe geçti.

Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği sektör analizleriyle gayrimenkul sektörünün nabzını tutan EVA Gayrimenkul Değerleme, 2016 Mart analizini yayınladı. Analize göre Şubat ayında konut satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 oranında artarken, ipotekli konut satışlarında yüzde 19'luk azalma yaşandı.

Konut satışları artabilir

Analize raporuna göre konut satışları İstanbul'da yüzde 2, Ankara'da ise yüzde 4 düşerken, İzmir'de yüzde 3,4 oranında arttı. Analiz verilerini değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2016 Mart verileri itibariyle konut satışlarının biraz daha artması ya da aynı seviyelerde seyretmesini beklediğini söyledi.

100 bin TL'lik kredinin aylık taksidi bin 533 TL

Konut kredi kullanım oranlarının da açıklandığı rapora göre konut kredilerinde geçtiğimiz aylarda yüzde 13'lük büyüme meydana geldi. Kullanıcı için konut kredisi maliyetlerine bakıldığında, Nisan ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,14 ila 1,31 arasında değiştiği görüldü. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede bin 533 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 310 TL dolayında seyrettiği belirlendi.