Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İzmir, Avrupa şehirlerini solladı

Dünyaca ünlü emlak şirketi Knight Frank'in araştırmasına göre dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı 20 şehirden 3'ü Türkiye'de bulunuyor.

Knight Frank tarafından yapılan araştırma raporunda, İzmir'deki artışın sebebi olarak nüfus artışı, iç göç, yeni arsa üretilememesi ve üst segmentteki konutların piyasa fiyatlarını yükseğe çekmesi gösterildi. Knight Frank şirketi, Küresel Konut Şehirler Endeksinde 156 kentteki fiyat değişikliklerini hesapladığı raporda, Türkiye'de en çok artışın görüldüğü İstanbul yüzde 25 ile dünyada 3'üncü şehir olurken; İzmir yüzde 16.5 ile Türkiye'de 2'nci, dünyada 6'ncı sırada yer aldı. Aynı listede Ankara yüzde 12.4 ile dünyada 13'üncü sırada kendine yer buldu. Tüm dünyadaki konut fiyatı artışı ortalaması ise yüzde 4.4 olarak belirlendi. Endeske göre dünya çapında fiyatların en çok arttığı şehir ise yüzde 47.5 ile Çin'in sanayi ve ticaret başkenti Shenzhen oldu.

İzmir'in dönüşüme ihtiyacı var

Endeksin ortaya çıkardığı bir diğer ayrıntı ise İzmir'in fiyat artışında tüm Avrupa kentlerini geride bırakması oldu. Araştırmaya göre Avrupa'da en çok fiyat artışı yüzde 16.3 ile Budapeşte'de olurken, İzmir yüzde 16.5 ile Avrupa'yı da solladı.

Knight Frank'in endeks verilerini değerlendiren Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, "Bilindiği gibi İzmir, gerek kent yaşantısı, gerek iklimi nedeniyle bir çekim merkezidir. Çevre illerden olduğu gibi Türkiye'nin farklı kentlerinden de İzmir'e olan bir iç göç gerçeği var. Bu nedenle konutlara olan talep her dönem güncelliğini koruyor. Fakat İzmir'de özellikle kent merkezinde mevcut araziler doldu. Yeni arazi üretilemediği için müteahhitler yüksek arsa bedeliyle karşı karşıya. Dolayısıyla bu durum fiyatlara yansıyor. Yeni arsa üretilememesi kentsel dönüşüm gerçeğini tekrar karşımıza çıkarıyor. İzmir, hep söylediğimiz gibi yüzde 85'i dönüşüme ihtiyaç duyan ve deprem kuşağında yer alan bir şehir. Bu nedenle İzmir'de kentsel dönüşüm konusu ayrı bir önem ve aciliyet taşıyor. Fakat bu yasa aynı zamanda sosyal bir proje olduğu için yasanın uygulatılabilmesi insanları teşvik edecek ve zorlayacak bir tarafı olması gerekiyor. Biz sistemli, ada bazında planlamayla yürütülecek bir kentsel dönüşümün, İzmir'in geleceğine katkı yapacağına inanıyoruz." diye konuştu.