Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İzmir konut fiyatlarıyla İstanbul ve Ankara’yı solladı

İzmir, konut fiyatlarında yaşanan artış ile İstanbul ve Ankara’yı solladı. İzmir Karşıyaka’da son bir yıldaki fiyat artışı yüzde 60’a ulaştı.

Reidin, 2018’de konut pazarında yaşanan fiyat değişimlerini inceledi. İzmir, fiyat artışı sıralamasında ilk sırayı aldı. İstanbul-İzmir Otoyolu projeleri gibi dev projeler İzmir’e olan ilgiyi artırdı.

Reidin CEO’su Kerim Alain Bertrand, İzmir’de yaşanan fiyat artışında ulaşım projelerinin en belirleyici faktör olarak karşımıza çıktığını ifade etti. İzmir’de markalı konutlarda en yüksek artışın yüzde 60.3’lük oranla Karşıyaka’da olduğunu belirten Kerim Alain Bertrand, “Buna en çok Karşıyaka Tramvay Hattı’nın 2017’de hizmete açılmasının etkili olduğu düşünülebilir” şeklinde konuştu.

FİYATLAR EN ÇOK ZEYTİNBURNU'NDA ARTTI

İstanbul pazarı hakkında da açıklamalarda bulunan Reidin CEO’su Kerim Alain Bertrand, markalı konutlarda geliştirici satış fiyatlarındaki artışın en yüksek olduğu İstanbul ilçesinin Zeytinburnu olduğunu söyledi. Kerim Alain Bertrand, Zeytinburnu’nda satış fiyatlarının yükselmesinde, bölgede yapılan markalı konut projelerinin ve ulaşım imkanlarının artmasının etkili olduğunu ifade etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM FİYATLARI ARTIRDI

Bertrand, Ankara’da Yenimahalle, Keçiören, Etimesgut gibi şehir merkezine yakın ilçelerde geliştirici satış fiyatlarındaki artış oranlarının birbirine çok yakın durumda olduğunu söyledi. Bertrand, buna söz konusu ilçelerde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri ve planlı şehirleşme çalışmalarının neden olduğunu kaydetti.

2. EL KONUTTA İZMİR YİNE ÖNDE

REIDIN tarafından yapılan analize göre; 2. el pazarında tablo değişmiyor ve İzmir yine ilk sırada yer alıyor. 2. el konut pazarında İzmir Aliağa’da bir yılda konut satış fiyatları yüzde 21.40, Karabağlar’da yüzde 19.79, Bornova’da yüzde 16.62, Karşıyaka’da yüzde 16.14, Torbalı’da yüzde 15.43 arttı.

İstanbul’da ilk sırada yüzde 14.74 ile Bakırköy yer alıyor. Bakırköy’ü yüzde 14.69 ile Beykoz, yüzde 10.04 ile Beşiktaş izliyor. Ankara’da ise Keçiören’de satış fiyatı bir yılda yüzde 6.05, Yenimahallede yüzde 5.92 arttı.

KİRA ARTIŞI YÜZDE 20'YE ULAŞTI

Üç büyük ilde 2. el konut pazarında kira artışında İzmir Aliağa yüzde 20.08 ile birinci sırada yer alıyor. Aliağa’yı yüzde 14.55 ile Menemen, yüzde 13.25 ile Karşıyaka, yüzde 13 ile Bornova izliyor.

2. el konut pazarında kira artışı İstanbul Bakırköy’de yüzde 9.58, Eyüp’te 6.91, Bayrampaşa’da yüzde 5.73 oldu. Ankara’da Etimesgut’ta kiralar yüzde 13.69, Yenimahalle’de yüzde 8.98 oranında artış kaydetti.