Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İzmir’de konut fiyatları yükselmeye devam ediyor

Ülke genelinde konut fiyatlarında yüzde 11 oranında yaşanan artış İzmir ilinde yüzde 19’a ulaştı.

Türkiye’nin en büyük ve en büyük gözde şehirlerinden biri olan İzmir’e olan ilgi devam ediyor. Hem yerli hem de yabancı yatırımcının dikkatini çekmeyi başaran izmir projeleri İzmir’de konut fiyatlarının yüzde 19 artış yaşamasını da beraberinde getirdi.

İzmir’de yılda yüzde 5 oranında kazanan bir konut yatırımcısı İzmir’de konuta yapınca daha çok kazandı. Türkiye genelinde konut fiyatlarında artış yüzde 11 seviyesindeyken; İzmir’deki konut fiyatlarındaki artış oranı yüzde 19 seviyesine erişti.

Konut yatırımcısının İstanbul’daki yıllık kazancı yüzde 5 seviyelerinde seyrederken, İzmir’de ise konuttaki yıllık getiri enflasyona 8 puanlık fark attı

Merkez Bankası’nın açıkladığı konut fiyat endeksinden edinilen bilgilere göre, Türkiye genelindeki konut fiyatlarındaki artış eylül ayında yıllık bazda yüzde 11’de kaldı. Konut fiyatlarında 2010 yılının Kasım ayından bu yana en yavaş artışın kaydedildiği eylül ayında aylık bazda konut fiyatları yüzde 0.63 oldu.

Türkiye’deki konut piyasasında son 83 ayın en yavaş fiyat artışının yaşandığı eylül ayında birim metrekare fiyatları da Türkiye geneli için yıllık bazda yüzde 8.6 arttı. Gazete Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre 2016 yılının eylül ayında Türkiye ortalaması 1905 TL olan metrekare fiyatı bu yılın aynı ayında 2069 TL’ye çıktı. Son bir yılda Ankara’da konut birim fiyatları yüzde 7.5 yükselirken, bu artış İstanbul’da ise yüzde 5.1’de kaldı.

İstanbul’da en düşük artış

Böylece konut fiyatlarındaki hem Türkiye genelindeki hem de Ankara ve İstanbul özelindeki artış, yıllık yüzde 11 seviyesindeki enflasyonun altında kalmış oldu. Bunun yanı sıra Eylül 2017, endeksin ölçüldüğü tarihten bu yana İstanbul’da en düşük fiyat artışının yaşandığı dönem olarak kayıtlara geçti.

Enflasyona 8 puan fark attı

Merkez Bankası’nın açıkladığı konut birim maliyetlerindeki değişimlere göre İzmir ise yıllık bazda enflasyona 8 puanlık fark attı. Üç büyükşehir içinde konut piyasasının son dönemlerdeki yükselen yıldızı olan İzmir’de konut metrekare birim fiyatları bir yılda 2147 TL’den 2555 TL’ye çıktı. İzmir’deki konut fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 19’u buldu.

Kira fiyatları ortalama yüzde 9.7 atış gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tüketici fiyatlarına bakıldığında ise ortalama kira fiyatları son bir yılda yüzde 9.7 ile enflasyonun yaklaşık 1.5 puan altında arttı. Kira artışları İstanbul’da yüzde 10.7 ve Ankara’da yüzde 6.2 ile yıllık TÜFE’nin altında kalırken, İzmir’de ise yüzde 12’ye ulaşarak enflasyon oranının az da olsa üzerine çıktı.