Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kabataş-Mahmutbey metro hattı yıl sonunda açılıyor

Kabataş-Mahmutbey metro hattının ne zaman açılacağı belli oldu. 2018’in sonunda açılacak olan hat üzerindeki Mecidiyeköy Metro İstasyonu ise adeta bir yer altı meydanı ol

Kabataş’tan Mahmutbey’e kadar gidecek olan metro hattı inşaatı hızla ilerliyor. Hattın 2018’in sonunda hizmete gireceği açıklandı.

MECİDİYEKÖY YER ALTI MEYDANINA DÖNÜŞÜYOR

Hat üzerinde yer alan Mecidiyeköy Metro istasyonu ise eski istasyona göre adeta bir yer altı meydanı olarak tasarlandı. Büyüklüğü 400 metrekareden 2 bin metrekareye çıkarılan istasyondan kentin neredeyse bütün noktalarına aktarma yapılabilecek.

Ulaşım araçları arasındaki aktarma için yolcu konforu da düşünülerek eskiden 5 metre genişliğinde dar bir koridordan metrobüsten metroya entegrasyon sağlanırken, şimdi 25 metrelik geniş bir alandan yolcuların geçişi sağlanacak.

KABA İNŞAATI BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANDI

Kaba inşaatı büyük ölçüde tamamlanan Mecidiyeköy metro istasyonunun elektro mekanik ve ince işleri gerçekleştiriliyor. M7 olarak kodlanan tüm hattın ray imalatı, döşemesi ve sinyalizasyon sistemi çalışmaları ise devam ediyor.

İSTANBUL’UN SÜRÜCÜSÜZ İKİNCİ HATTI

Hat üzerinde sürücüsüz metro aracı kullanılacak. Sürücüsüz metronun kullanılacağı hatlardaki tüm istasyonlarda peron ile treni ayıran ‘otomatik kapı sistemi’ bulunuyor. Bununla birlikte yolcuların sürücüsüz trenlerin geldiği raylara düşme gibi bir durumu ortadan kaldırılıyor. Ayrıca eşya düşürme, intihar gibi durumların önüne geçilmiş oluyor. Böylece güvenlik en üst düzeye çıkarılmış oluyor.

HER GÜN 300 BİN KİŞİ KULLANACAK

M7 olarak kodlanan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey (M7) hattıyla birlikte faaliyete geçecek istasyonu, ilk döneminde günde yaklaşık 300 bin kişinin kullanması bekleniyor. Hattaki geçişlerin yüzde 80’inin Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey (M7) ile Yenikapı-Hacıosman (M2) arasında olacağı düşünülüyor. Yüzde 10’luk geçişin metrobüs hattına yapılacağı öngörülürken diğer yüzde 10’luk yolcu geçişinin ise Mecidiyeköy bölgesindeki iş alanlarına gidenlerin olacağı tahmin ediliyor.