Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kadıköy Çarşısı'ndaki tarihi dükkanlar bir bir kapanıyor

İstanbul'un tarihi alanlarından biri daha yok oluyor. Kadıköy Çarşısı'nın içindeki asırlık dükkanlar artan kira fiyatları yüzünden kepenk indiriyor.

İstanbul'un tarihi ve mimari açıdan sembol semtlerinden biri olan Kadıköy'de kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Kentsel dönüşümün adı bile bölgedeki gayrimenkullerin değerinin yükselmesi için yeterli olurken, özellikle kentsel dönüşüm alanı içerisinde kalan Tarihi Kadıköy Çarşısı'nda bulunan dükkanlar kiralarını ödeyemez hale geldi.

Yaklaşık 200 yıldır varlığını koruyan ve birçok esnafın ekmek kapısı olan çarşıda kira fiyatları tavan yaptı. Çarşı içerisinde kalan küçük dükkanların kiraları 30 bin liraya çıkınca, dükkan sahipleri Temmuz 2014’te yürürlüğe giren Borçlar Kanununu gereğince, 10 yılı aşkın süredir kiracıları olan kişileri gerekçe göstermeden dükkanlarından çıkardı. Bölge esnafına göre eski kiracıların çıkarıldığı dükkanlara ise çok daha yüksek kiraları kaldırabilecek kapasiteye sahip büyük markalar alındı.

"Tarihi doku yok oldu"

Bölgedeki tarihi dokuyu koruyan ve çarşıyı renkli kılan dükkanların bir bir yok olduğunu belirten Kadıköy Tarihi Çarşı Kültür Derneği Başkanı Ali Geçgel, “10 yıldan fazla süredir kiracı olanların sözleşmelerinin tek taraflı olarak iptal edilmesiyle yüksek kira bedelleri istenmeye başladı. Birkaç manav, şarküteri ve kasabı saymazsak tarihi doku tamamen yok oldu. Anıları ve işlevleriyle şehir ve kültür belleğinde ulusal yeri olan işletmelerin yerini içkili lokantalar ve restoran zincirleri alıyor” dedi.

Kiralar 30 bin liraya çıktı

Çarşıdaki küçük dükkanların kiralarının bile 4 bin lira ile 30 bin lira arasında değiştiğini söyleyen Geçgel, “Yitirmekte olduğumuz İstanbul ve Kadıköy kültür belleğimizi geri kazanmak istiyoruz. Bunun için mülk sahipleri ve Kadıköy Belediyesi’ni duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.