Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kanal İstanbul, boğazdaki riski sona erdirecek

İstanbul Boğazı’ndan geçen gemilerin bıraktığı sintine atıkları boğazı tehdit eden seviyelere geldi. Kanal İstanbul ile birlikte boğazdaki riskin sona ermesi planlanıyor.

İstanbul Boğazı’ndan geçen gemilerin denize bıraktığı sintine atıkların sebep olduğu çevre problemi havadan görüntülendi. Sintine atıkların boğaza verdiği zarar, deniz yüzeyinde oluşan yağ tabakasıyla gözler önüne serildi.

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; gemi ve tekneler tarafından dökülen bu atıkların boğazın temiz görüntüsünü bozduğunu ve çevredeki tüm canlıların hayatını olumsuz etkilediğini ifade eden İstanbullular durumdan oldukça şikâyetçi. Yazın çocukların burada denize girdiğini ifade eden semt sakini Kerem Kaynak, “İleriye dönük projeler var. Boğazdan geçişlerin belli bir süre sonra duracağına inanıyoruz. Çünkü muhtemelen yeni yapılan projede bu geçişlere izin verilmeyecek. Sarıyer bölgesi olarak burada yazın çocuklar denize giriyorlar. Ayrıca balık ölümleri oluyor. Gemilerin bıraktığı atıklar sadece İstanbul değil ülkemizi çok büyük bir şekilde etkiliyor. Bundan dolayı biz buradan geçişlerin olması taraftarı değiliz” şeklinde konuştu.

100 BİNE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Kanal İstanbul projesiyle birlikte İstanbul Boğazı’ndan yapılan gemi geçişlerinin kanala yönlendirilmesi ve böylece boğazın risk altından kurtarılması amaçlanıyor. Montrö Boğazlar Antlaşması 1936 yılında imzalandığında boğazdan 3 bin gemi geçiyordu. Bugün 50 bin civarında olan bu rakamında gelecek 30 yıl içerisinde 100 bine ulaşması bekleniyor. Şehir hatları seferleri ve balıkçı tekneleriyle birlikte günlük 2 bin 500 e yakın araç boğazda seyir halinde.