Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kanal İstanbul, dünyanın ilk ‘Enerji Kanalı’ olabilir

Kanal İstanbul’da çalışmalar devam ediyor. Enerji uzmanları, Kanal İstanbul’un dünyanın ilk Enerji Kanalı projesi olabileceğine dikkat çekiyor.

‘Çılgın proje’ Kanal İstanbul için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olarak kabul edilen Kanal İstanbul projesinin yenilenebilir enerji açısından da Türkiye’ye çağ atlatabileceği ortaya çıktı.

Kanal İstanbul projesini ‘enerji kanalı’ haline getirmenin mümkün olduğunu belirten Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, kanalın etrafında yapılacak enerji tarımı ve kurulacak rüzgar türbinleri ile güneş çiftlikleri, içine döşenecek nehir türbinleri sayesinde hem çok değerli bir enerji üretimi yapılabileceğini hem de dünyanın ilgi odağı haline geleceğini ifade etti.

ENERJİ POTANSİYELİNİ BOŞA HARCAMAYALIM

Kanal projesinin etrafında enerji üretimi için hazırlanacak fizibilite çalışmalarının büyük ölçüde olumlu çıkmasına kesin gözüyle baktığını söyleyen Gürkan Kumbaroğlu; “Kanalın içinden su akacak da rüzgar esmeyecek mi? Bu kanal güneş almayacak mı? Böyle bir şey mümkün değil. Orada hem rüzgar esecek hem de güneş olacak. Akan suyu, esen rüzgarı ve gelen güneşi ülke çıkarları için enerjiye çevirip ekonomiye katkı sağlamak mümkün. Bu büyük potansiyeli boşa harcamayalım. Dünya’nın ilk Enerji Kanalı’nı yapalım” şeklinde konuştu.

KANALIN ETRAFINDA BİNA YERİNE TÜRBİN GÖREBİLİRİZ

Kumbaroğlu, kanalın açılmasına yönelik çalışmalarda bölgede ciddi bir kamulaştırma olacağını dile getirdi. Bu kamulaştırmanın ardından kanalın etrafında ne görmek isteyeceğimize karar verilmesi gerektiğini söyleyen Kumbaroğlu; “Kanal bittikten sonra oraya ağaç mı dikeceğiz, bina mı dikeceğiz yoksa en doğrusunu yapıp rüzgar türbinleri, güneş panelleri, enerji bitkileri mi dikeceğiz? Böylesine büyük bir kanalda suyun akışından da enerji üretmek mümkün. Kanal İstanbul, nereden bakarsanız bakın aynı zamanda potansiyeli çok yüksek bir enerji projesi” dedi.

KANALIN FİNANSMANINA DA DESTEK OLUR

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, yenilenebilir enerji yatırımlarının kendisini çok hızlı bir şekilde amorti ettiğinin altını çizdi. Enerji üretiminden sağlanacak gelirin proje finansmanına destek olacağını belirten Gürkan Kumbaroğlu; “Yenilenebilir enerji üretimi karbon azaltımını da sağlar” diye konuştu.