Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kanal İstanbul “yap-işlet-devret modeli” kapsamına alınacak

Kamuoyunda çılgın proje diye ilan edilen Kanal İstanbul’da yeni düzenleme Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Kamuoyunda çılgın proje diye ilan edilen Kanal İstanbul’da yeni düzenleme Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Maliyetleri düşürecek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kanal İstanbul ve benzeri türdeki su yolu projelerinin, ‘yap-işlet-devret’ modeli ile yapılmasını sağlayacak düzenlemeler getiriyor.

İstanbul’a yeni bir boğaz daha kazandırılıyor

Yapım aşaması sona erdiği zaman İstanbul’a yeni bir boğaz daha kazandıracak olan Kanal İstanbul projesinde yeni bir gelişme daha meydana geldi. Kanal İstanbul projesi ‘yap-işlet-devret’ modeli kapsamında düzenlenecek.

‘Yap-işlet-devret’ kararı Bakanlığa karar verildi

Resmî Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinin yap-işlet-devret modeli bünyesinde yaşama kazandırılması görevi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na emanet edildi.

Bakanlık yüksek maddi kaynak gerektiren projelerde bu yöntemi uygulayacak

Kanal İstanbul ve benzeri projelerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ileri teknoloji veya yüksek maddi kaynak gerektirmesi halinde “yap-işlet-devret” modeli çerçevesinde sermaye şirketleri veya yabancı şirketlerin görevlendirilmesi suretiyle yapılmasına olanak tanıyacak.

Genişliğinin düşürülmesi ile 30 milyar liralık tasarruf elde edilmesi bekleniyor

Temmuz ayı başında kamuoyu tarafından çılgın proje şeklinde lanse edilen Kanal İstanbul projesinin maliyetini azaltacak plan değişikliği yapılmıştı. Öncelikli yapılan düzenlemelerde 400 metrekare genişliğinde planlanan kanalın genişliği 275 metreye kadar düşürüldü. Bu plan değişikliği ile birlikte Kanal İstanbul projesinin maliyetinde 30 milyar liralık tasarruf elde edileceği tahmin ediliyor.