Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kanal İstanbul’da ilk kazma Kasım’da vurulacak

Murat Kurum, Kanal İstanbul’da ilk kazmanın Kasım’da vurulabileceğini açıkladı. Kurum, ayrıca tapu harcı düzenleme sürecinin meclis açılır açılmaz başlayacağını söyledi.

100 Günlük Eylem Planı ile ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesinde ilk kazmanın Kasım ayında vurulabileceğini açıkladı.

Kurum, eylem planında yer alan konuların bu yıl sonuna kadar bir sonuca ulaştırılacağını ifade etti. Bu konuların arasında Emlak Bankası’nın kuruluşu, Millet Parkları, tapu harcı ve Kanal İstanbul yer alıyor.

TAPU HARCI KONUSU MECLİS AÇILDIĞINDA BAŞLAYACAK

Tapu harcının gerçek değer üzerinden alınması ile ilgili düzenleme yapacaklarını daha önceden açıklayan Murat Kurum, “Meclis açılır açılmaz bu konunun düzenleme sürecine başlayacağız” dedi. Kurum, diğer yandan Emlak Bankası’nın kurulmasının ardından vatandaşı memnun edecek projeler düşündüklerini de dile getirdi. Kurum sözlerine Kanal İstanbul’da ilk kazmanın Kasım’da vurulabileceğini de ekledi.

5 YIL İÇİNDE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Mega proje Kanal İstanbul’un ilk kazmanın vurulmasının ardından 5 yılda tamamlanması planlanıyor. Proje ile İstanbul üç yakaya bölünmüş olacak ve ayrıca dev bir ada meydana gelmiş olacak.

TAPUDA YALAN BEYAN İÇİN DÜZENLEME GELİYOR

Tapu harcı; Mayıs 2018’den beri alıcıdan yüzde 1, satıcıdan yüzde 1 olmak üzere toplam yüzde 2 olarak hesaplanıyor. Ekim 2018’den itibaren ise alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olarak tahsil edilecek.

Konut alıcılarının düşük tapu harcı ödemesi için satış değerini daha az gösteriyor. Bunun önüne geçileceğini de ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, söz konusu kişiler için yeni bir düzenleme içerisinde olduklarını ifade etti.