Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

"Kanal İstanbul'un altyapısıyla ilgili bir sorun yok"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul sebebiyle torba kanun yasasında yapılacak değişikliğin ayrıntılarını paylaştı.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Erol Kaya ile üyelere Kanal İstanbul'un son durumu hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, torba kanun tasarısındaki düzenleme konusuna da açıklık getirdi. Tasarıda projenin altyapısını oluşturacak bir düzenleme olmadığını belirten Yıldırım, "Kanal İstanbul'un altyapısıyla ilgili sorunumuz yok" dedi.

İmar Kanunu'na ilave yapılacak

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgiyi komisyon üyeleriyle birlikte yapılacak toplantıda vermek istediğini söyleyen Yıldırım, Kanal İstanbul'un hem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hem de Karayolları Genel Müdürlüğü'nün görev alanına girdiğini anlatarak şöyle konuştu:

"Düzenleme ortaklık payı (DOP) ile 13 milyar dolar maliyeti olan bir projenin çözülmesi söz konusu değil. İmar uygulamalarında düzenlenen ortaklık payı, sadece planlı alanlar için söz konusu. Bu düzenlemeyle su yolu geçecek yine kamu hizmeti niteliğinde bir projenin de düzenlemede ortaklık payına konu olması, yani İmar Kanunu'nda ilgili bölüme ilave yapıyoruz. Bizim yol, demiryolu, havayolu yapımında yaşadığımız sorun mera, otlak gibi alanların bedelsiz kullanılmasıdır. Ona yönelik düzenleme var. Bu iki düzenleme projenin gecikmeye mahal vermeden yapılmasını öngören ve imar düzenlemelerinde maliyeti azaltmaya yönelik düşünceden kaynaklanıyor."