Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Kanal İstanbul'un altyapısıyla ilgili bir sorun yok"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul sebebiyle torba kanun yasasında yapılacak değişikliğin ayrıntılarını paylaştı.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Erol Kaya ile üyelere Kanal İstanbul'un son durumu hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, torba kanun tasarısındaki düzenleme konusuna da açıklık getirdi. Tasarıda projenin altyapısını oluşturacak bir düzenleme olmadığını belirten Yıldırım, "Kanal İstanbul'un altyapısıyla ilgili sorunumuz yok" dedi.

İmar Kanunu'na ilave yapılacak

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgiyi komisyon üyeleriyle birlikte yapılacak toplantıda vermek istediğini söyleyen Yıldırım, Kanal İstanbul'un hem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hem de Karayolları Genel Müdürlüğü'nün görev alanına girdiğini anlatarak şöyle konuştu:

"Düzenleme ortaklık payı (DOP) ile 13 milyar dolar maliyeti olan bir projenin çözülmesi söz konusu değil. İmar uygulamalarında düzenlenen ortaklık payı, sadece planlı alanlar için söz konusu. Bu düzenlemeyle su yolu geçecek yine kamu hizmeti niteliğinde bir projenin de düzenlemede ortaklık payına konu olması, yani İmar Kanunu'nda ilgili bölüme ilave yapıyoruz. Bizim yol, demiryolu, havayolu yapımında yaşadığımız sorun mera, otlak gibi alanların bedelsiz kullanılmasıdır. Ona yönelik düzenleme var. Bu iki düzenleme projenin gecikmeye mahal vermeden yapılmasını öngören ve imar düzenlemelerinde maliyeti azaltmaya yönelik düşünceden kaynaklanıyor."