Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kanal İstanbul’un etrafında kurulacak yeni şehir için ilk adım atıldı

Kanal İstanbul projesinin etrafından kurulacak yeni şehir için İBB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında Kanal İstanbul'un çevresinde kurulacak yeni şehir alanını planlamak üzere iş birliği protokolü imzalandı. Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; protokol İBB Meclisi Ekim ayı oturumunda kabul edildi.

ARAZİLER TOKİ’YE DEVREDİLECEK

İBB ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) Kanal İstanbul güzergahındaki arazileri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilecek. Devredilen tüm alanlardan elde edilecek olan gelir, Kanal İstanbul projesinin finansmanında kullanılacak.

YENİ YERLEŞİM ALANI OLARAK KULLANILACAK

İmzalanan protokol kapsamında, Kanal İstanbul ve İstanbul yeni havalimanını içine alan proje alanının olası afet riskini bertaraf etmek için ruhsatsız, iskansız ve afet riski altındaki yapılar tasfiye edilerek yeni yerleşim alanı olarak kullanılacak.

TÜM BÖLGELERİN İMAR UYGULAMASI YAPILACAK

Kanal İstanbul projesinin geçtiği tüm bölgelerde imar uygulaması yapılacak. Kanal İstanbul’un proje alanında yapılacak olan kanal, yol, kavşak, raylı sistem, alt yapı ve üst yapı donatıları ile arsa üretimi ve geliştirilmesi çalışmaları yapılacak.

18 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 18 ay içinde bölgenin imar planlarını, parselasyon planını ve kentsel tasarım projelerinin yapılmasını veya yaptırılmasını sağlayacak. Arsa üretimi ve geliştirme alanlarını ise Ulaştırma Bakanlığı ve TOKİ ile birlikte belirleyecek.

TOKİ, Kanal İstanbul projesinde kendisine devredilen alanlardan elde edilen geliri kanalın finansmanında ve kentsel dönüşümde kullanacak. Ulaştırma Bakanlığı ise Kanal İstanbul inşaatı yapım ihalesine düzenleyerek, ÇED raporunu hazırlayacak.

İBB, İÇME SUYU REZERVİNDEN ÇIKARTILMASI GEREKEN İŞLEMLERİ YAPACAK

İBB, Sazlıdere Barajı’nın içme suyu rezervinden çıkartılması için gereken işlemleri gerçekleştirecek. Söz konusu proje alanına ait her ölçekteki imar planı 18 ay içinde etaplar halinde Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunulacak. Bunun yanı sıra mevcut altyapı ve ulaşım sistemlerinin taşınması İBB tarafından yapılacak. Ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlara ait planlanan altyapı ve ulaşım sistemlerinin yapımını da İBB sağlayacak.