Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kanal İstanbul'un hafriyatıyla Marmara ve Karadeniz'e 'ada' kurulacak

Türkiye'nin 'çılgın projesi' Kanal İstanbul için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Lokasyonu önümüzdeki günlerde açıklanacak projenin detayları belli oldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesinde ihale çalışmalarının başladığını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Kanal İstanbul için çalışmalar hız kazanırken projeyle birlikte ortaya çıkacak 2.7 milyar metreküplük hafriyatın ne olacağı ise merak konusu oldu. Habertürk'te yer alan habere göre bu hafriyatla ilgili planlar da şimdiden hazırlandı. Hafriyatla, Marmara ve Karadeniz'e çıkış noktalarına yapay adalar kurulacak. Bu adaların üzerine de kanalı finanse etmek için gelir getirici projeler yapılacak. Adalara konut yapımı da düşünülüyor. Ancak Kanal İstanbul'un inşasında çıkan her toprağın ada yapmaya uygun olmayacağı belirtiliyor.

Dünyada örnekleri bulunuyor

Adaların yapımı için öncelikle taşocaklarından kayalar getirilecek. Bu kayalarda yapılacak tahkimatın ardından, kayaların ortasına Kanal İstanbul toprağı dökülecek. Adaların üzerinde de rekreasyon alanları başta olmak üzere gelir getirici projeler yaratılacak. Projelerin pazarlanmasından elde edilecek gelir, kanalın finansmanında kullanılacak. Bu kapsamda adalar üzerinde konut projesi de geliştirilebilecek.

Projelere göre, adalara da ayrı isimler verilmesi planlanıyor. Yetkililer, adaların üzerinde yapılacak projenin henüz netleşmediğini belirterek "Adalarda hayat olacak. Restoranlar olabilir. Dünyada bunun örnekleri bulunuyor" dedi. Bu adalara yönelik deniz trafiği de oluşacak. Kanal çıkışlarında ve adalarda, liman ve yanaşma alanları olacak.