Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kanal İstanbul’un hukuki statüsü belli oldu

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul’un hukuken “iç suyolu” statüsünde olacağını açıkladı.

Kanal İstanbul’un hukuki statüsü açıklandı. Kanal İstanbul, Montrö Sözleşmesi ile “uluslararası suyolu” olarak kabul edilen İstanbul Boğazı’nın aksine hukuken “iç suyolu” statüsünde olacak.

Sözcü Gazetesi'nden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul'un “uluslararası ulaşıma açık” olacağını, ancak geçiş rejiminin “iç suyolu” olması nedeniyle Türkiye'nin yetkisinde kalacağını ifade etti.

Cahit Turhan, uluslararası ulaşıma açık bir iç suyolu olarak planlanan Kanal İstanbul Projesi’nin geçiş rejiminin, uluslararası hukuk temelinde Türkiye’nin kendi iç hukukuyla düzenlenebilmesi ve Türkiye’nin bir iç suyolu olması hasebiyle buradaki geçiş koşullarının belirlenmesinin ülkemizin yetkisinde bulunduğunu ifade etti.

Bakan Turhan; Kanal İstanbul’dan tanker, konteyner, yolcu ve ticaret gemilerinin geçiş yapacağını kaydetti. Turhan, geçişine izin verilecek gemi tip ve sınıflarına göre alınacak ücretlendirme işlemleri hakkındaki çalışmalar ile seyir emniyetine yönelik teknik ve idari çalışmaların ise devam ettiğini sözlerine ekledi.