Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Karayolları müteahhitlere olan borcunu sıfırlıyor

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ödenek dopingi geldi. Bununla birlikte Karayolları, müteahhitlere olan ve 2018’den kalan 11 milyar TL’yi aşkın borcunu sıfırlıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 2018 yılında yaklaşık 11 milyar TL yatırım ödeneği verildi. Bu ödenek, yıl içinde yapılan yatırımlarla harcandı ve yol yatırımlarına da hızla devam edildi. Bu sırada, müteahhitlere belli bir miktar borç birikti. Ek ödenek talebinde bulunan Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 2018 yatırım bütçesi söz konusu ödeneklerle birlikte 20 milyar TL’yi aştı.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre; Karayolları Genel Müdürlüğü 2019’a 11 milyar TL’yi aşan borçla girdi. Söz konusu bu borç ise işlerin yavaşlamasına neden oldu. Bu sorunu aşan Karayolları, müteahhitlere olan borçlarını sıfırlıyor.

8.5 milyar TL’lik ödeme yapılan müteahhitlere mart ayında da kalan tutar kapatılacak. Böylece, müteahhitler ve taşeronlar finansal olarak rahatlatılacak ve işler hızlanacak.

Yüklenicilerin, 53 gün süresi kaldı. Bu süre içinde yüklenicilerin Karayolları’na yazılı olarak başvurması gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ‘görüş’ü ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ‘onay’ı sonrasında projeler ya feshedilecek ya da tasfiye edilecek.