Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kartal’daki facianın ardından yıkım çağrısı geldi

Kartal’daki çöken bina faciasından sonra Yapı Denetim Kuruluşları Birliği’nden yıkım çağrısı geldi. Riskli binaların hiç beklemeden yıkılması gerektiği belirtildi.

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği, Kartal’daki facianın ardından çağrıda bulundu. Kartal’da Yeşilyurt Apartmanı’ndaki çökmede 21 kişi hayatını kaybederken 14 kişi de yaralanmıştı. Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberine göre; Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Başkanı Tekin Saraçoğlu, risk derecesi yüksek olan binaların hiç beklemeden boşaltılıp yıkılması gerektiğini ifade etti. Güçlendirilmesi mümkün olanların da güçlendirilmesi gerektiğini belirten Tekin Saraçoğlu; “Devletin birinci görevi vatandaşının yaşam hakkını korumak. Yoksa bu binalar saatli bomba” dedi.

CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMAK ZORUNDA

İmar Barışı Meclis’e geldiğinde olası riskler konusunda uyardıklarını belirten Tekin Saraçoğlu; “Şimdi 10 milyonu aşkın kayıt devletin elinde. Yasada ‘Mal sahibinin sorumluluğundadır’ demek devleti kurtarmaz. Çünkü Anayasa’ya göre devlet vatandaşın can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü. Yani vatandaşa rağmen vatandaşın can güvenliğini devlet sağlamak zorunda” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ KAÇAĞINI İTİRAF ETTİ

İmar barışı başvurularının doğru değerlendirilerek çürük yapıların nasıl ayıklanabileceği hakkında konuşan Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Başkanı Tekin Saraçoğlu; “Milyonlarca kaçak bina tespit edildi. Bu iyi bir şey. Bugüne kadar bu binalar sanki sadece belediyelerin inisiyatifi altındaydı. Devlet belki bilmiyordu. Ama şimdi vatandaş kendi ağzıyla devlete itiraf etti ve ‘Ben buraya şu kaçağı yaptım’ dedi. Dolayısıyla artık devlet bunları biliyor. Şimdi vatandaşının can güvenliği sağlanmak zorunda” dedi.

TEKNİK İNCELEME İSTENMELİ

Başvuruların alınıp, kayıt işlemi yapıldıktan sonra yani yapı kayıt belgesi verilmeden önce belediyelerin doğrudan bu binalara ilişkin teknik inceleme, mühendislik hizmeti istemesi gerektiğine dikkat çeken Tekin Saraçoğlu; “Bu inceleme sonucuna göre ‘güvenli’ raporu alındıktan ya da güçlendirme gerekiyorsa bu işlem yapılıp sonrasında imar barışına izin verilmeli. Bina çürükse ya da güvenli çıkmazsa da acilen boşaltılıp yıkımı sağlanmalı. Bu yapılmadığı sürece milyonlarca binanın her biri saatli bomba. İçinde mal sahibi ya da kiracı da olsa sonuçta insan yaşıyor. Biz yasanın komisyon görüşmelerinde de bunu dile getirdik. Söz konusu olan insan yaşamı. Bir an önce, sürenin dolmasını beklemeden derhal çalışmalara başlanarak teknik inceleme yapılmalı. Bina güvenli değilse hiç beklemeden derhal ya yıkılacak, mümkünse de güçlendirilmesi sağlanacak. Yapı Denetim Kuruluşları Birliği olarak Kartal’daki binanın yıkılmasının ardından bu çağrıyı yapma kararı aldık” diye konuştu.