Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kasım ayında konut satışları geriledi

TÜİK kasım ayına ilişkin konut satış istatistiklerini kamuoyuna duyurdu. Türkiye genelinde kasım ayı içinde konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 0,1 geriledi.

Konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,5 düşerek 122 bin 732 oldu. Konu ile ilgili AC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Coşkun’un görüşü aşağıdaki gibidir;

Yurt içi satışlarında son iki ayda düşüş yaşanmış olsa da yılın geneline baktığımızda gayrimenkul sektörü, yılın üçüncü çeyreğinde dünya ekonomileri arasında en hızlı büyüyen sektörlerin başında geliyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 13,3, ikinci çeyreğinde yüzde 22,5, üçüncü çeyrekte yüzde 12 oranındaki artış da bunun bir göstergesi.

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artış göstermesi ülkemizin güvenli bir liman olduğunun kanıtıdır. Yıllık periyotta sağlanan 1 milyon 276 bin adetlik satış ise son beş yılda gördüğümüz en yüksek satış rakamı olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye genelinde konut satış rakamları 2017 Kasım ayında 2016’nın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında azalarak 122 bin 732 olmasında faizlerin yükselmesinin etkili olduğunu düşünüyoruz.

Banka kredisi ile gerçekleşen konut satışlarında da düşüş yaşanmakta. Bunun sebebi olarak da firmaların kendi içlerinden düzenledikleri ödeme planları dikkat çekiyor. Dönem dönem satışlarda düşüş görünse de kesin rakamlar açıklandığında inanıyorum ki 2017’yi rekorla kapatacağız.