Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kat karşılığı arsa için KDV düzenlemesi yürürlüğe girdi

Kat karşılığı arsa için KDV düzenlemesine ilişkin tasarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak kanunlaştırıldı.

Bir süredir gündemdeki yerini koruyan kat karşılığı arsa için Katma Değer Vergisi (KDV) düzenlemesine ilişkin yasa tasarısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Tasarının onaylanmasının ardından yeni kanun Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Peki, yeni KDV düzenlemesi ile konut sektöründe ne gibi değişiklikler meydana gelecek? Vatandaşlar bu alanda yapılan değişiklikten nasıl bir fayda sağlayacak? Eski sisteme kıyasla ne fark edecek? Bu soruların ve daha fazlasının cevabını sizler için derledik, haberimizde…

Yeni KDV düzenlemesi kapsamında bundan sonra arsasının üstlenici firmaya veren kişiler sadece arsasının karşılığında almış olduğu konut ya da işyerleri için KDV ödemesi yapacak. Arsa için de vergi ödemesi gerekmeyecek. Böylece hem konut hem de iş yerlerinin kentsel dönüşüme verilmesi için teşvik oluşturulacak ve hem vatandaşın üzerindeki önemli bir yük kaldırılmış olacak hem de inşaat sektörünün canlanmaya başlaması sağlanacak.

Yeni kanun dahilinde arsasının bir üstlenici firmaya veren vatandaşlar bundan sonraki süreçte yalnızca arsasının karşılığında almış olduğu iş yeri ya da konut için KDV ödemesi yapacak. Kanun kapsamında daha öncesinde yersiz ya da fazla olarak alınan vergiler de Hazine vasıtasıyla gerekli işlemlerin yapılmasının sonrasında vatandaşlara iade edilecek.

Kat karşılığı arsa ya da konut için ödenen KDV’de yapılan düzenleme Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak kanunlaştırıldı. Düzenleme Resmi Gazete’de yer almasının ardından yürürlüğe girdi.