Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

“Kayıt dışı emlakçılığa cezai yaptırım getirilmeli"

Yeni Emlak Yasası ile birlikte emlakçılık sektöründe birçok kural değişti ancak kayıt dışı emlakçılık hala daha büyük bir sorun olarak varlığını koruyor.

Emlakçılık sektöründe yapılan iyileştirmeler ve yeni düzenlemeler ile birlikte sektörün standartları belli oldu. Bundan sonraki süreçte sektörde düzen ve yüksek kalite standartlarının hâkim olması bekleniyor. Ancak sektörle ilgili hala daha çözülmeye bekleyen bir konu daha var. O da kayıt dışı emlakçılık…

Bu alanda sektörün önemli temsilcileri de şikayetçi! Komisyon ücretlerine getirilen sınırlamadan önce kayıt dışı emlakçılık alanında mücadele verilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Türkiye’de birçok emlak ofisi ve emlakçı kayıt dışı olarak çalışıyor. Bu sebeple hem sektörün nitelikli isimlerine karlı bir önyargı oluşuyor hem de sektördeki standartların korunması mümkün olmuyor.

Gayrimenkul ticareti sektörünün en büyük sorunlarından bir tanesi olarak varlığını koruyan kayıt dışı piyasa hakkında konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, kayıt dışı iş yapan ve vergi kaçıran büyük bir kayıt dışı sorunu olduğunu ve bu alanda mücadelede cezai yaptırımlar uygulanmasını istediklerini söyledi.

Emlakçı ve tüketici arasındaki gayrimenkul değeri alım satımı ve kiralama işlemlerinden en büyük sorunlardan bir tanesi olarak sektörü baltalayan kayıt dışı emlakçılar hakkında konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "Asıl sorunumuz komisyonlar değil. Bizim adımızı kötüye çıkaran, vergi kaçıran büyük bir kayıt dışı var. Cezai yaptırımlar da istiyoruz" ifadelerini kullandı.