Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kayıtlı taşınmazları elden çıkarmak isteyenlere düşük vergide son günler

Kayıtlı taşınmazını elden çıkarmak isteyen şirketlere daha düşük vergi ödeme imkanı getiren düzenleme 30 Eylül’de sona eriyor.

5 Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan 7144 sayılı yasanın 5’inci maddesi ile şirketlerin aktiflerinde kayıtlı olan taşınmazlara yeniden değerleme imkanına ilişkin muhasebe kayıtlarının yapılması için verilen süre 30 Eylül’de doluyor. Düzenleme ile kayıtlı taşınmazını elden çıkarmak isteyen şirketlere, daha düşük vergi ödeme imkânı getiriliyor.

DAHA DÜŞÜK VERGİ ÖDENECEK

Dünya Gazetesi’nden Hüseyin Gökçe’ye konuşan Yeni Ekonomi Danışmanlık A.Ş. kurucu ortağı ve Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, Türkiye’de son olarak 2004 yılında enflasyon düzeltmesi yapıldığını hatırlattı. Söz konusu tarihten bu yana gerek aktifte kayıtlı olan taşınmazlar için gerekse o tarihten sonra aktife giren taşınmazlar için yeniden değerleme yapılmadığını ifade eden Karyağdı; “Taşınmazlar güncel değerlerinden uzaklaşmış durumdalar” dedi.

Nazmi Karyağdı, işletmelerin gelecekte satış yaptıklarında bu taşınmazların net bilanço aktif değerleri yukarı yönlü güncellenmiş olduğundan satış nedeniyle daha düşük bir kâr üzerinden vergi ödeyeceklerini aktardı.

DÜZENLEME BOŞ ARAZİ VE ARSALARI DA KAPSIYOR

Düzenleme, sadece binaları değil aktiflerde kayıtlı boş arazi ve arsaları da kapsıyor. İsteyen şirketler taşınmazların tamamını, isteyenler ise bir kısmını güncellemeye tabi tutabilecek.

İnşaat işi yapan ya da taşınmaz alım satım işi gerçekleştiren mükellefler ile aktiflerindeki ticari mal olarak kayıtlı olan taşınmazlar söz konusu vergi indiriminden yararlanamıyor. Yapılacak olan güncellemenin 30 Eylül’e kadar yapılması, ortaya çıkacak olan yüzde 5’lik verginin ise 25 Ekim’e kadar beyan edilip ödenmesi gerekiyor.