Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

KDV ve tapu harcı indirimleri sektörü canlandıracak

Hükümet kanadından yapılan düzenleme ile tapu harçlarına KDV indirimi geliyor. Peki, inşaat sektörü temsilcileri bu gelişmeyi nasıl değerlendirdi.

İnşaat sektörü temsilcilerinin en çok şikâyet ettiği sorunlardan bir tanesi de şüphesiz yüksek tapu harçları ve KDV bedelleri. Bu alanda yapılan düzenlemeler torba tasarıda yer alıyor. KDV oranları ve tapu harç bedelleri düşürülüyor. Peki, bu yeni gelişmeden Türkiye ekonomisi ve ülkenin lokomotif sektörü inşaat nasıl etkilenecek? İnşaat sektörünün önemli temsilcileri değerlendirdi.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

"Karar, bekleyen talebin alıma dönüşmesine neden olacak"

Devletin sektöre verdiği destekler daralan ekonomimize de katkı sağlayacaktır. Taşınmazların alım-satım maliyetlerine ilişkin vergilerin 6 ay boyunca azalması, 150 metrekareden büyük konutların tesliminde KDV oranındaki düzenleme ve tapu harcı oranının da yüzde 4’ten yüzde 3’e düşmesi alım için bekleyen talebi harekete geçirir. Uygulama, özellikle büyük metrekarelerde üretilen lüks konuta talebi artırır. Alınan kararın, bekleyen talebin alıma dönüşmesinde büyük itici güç olacağını düşünüyorum. Ancak bu düzenlemenin 31 Ekim' kadar değil de yılsonuna geçerli olması daha fazla verim sağlardı.

Ertuğrul Yavuz Pala / Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:

"Sektörün yüzü gülecek"

Bu düzenlemeyle tapu harcında binde 20 olan oran, 31 Ekim 2018'e kadar binde 15'e düşecek. Oranların konut ve işyeri alımlarında geçerli olması sektörün yüzünü güldürecek bir gelişme. Ayrıca tapu harçlarında yapılan indirimin işyerleri içinde geçerli olması, bu yönde de talep oluşturacaktır.

İsmail Ekşi / İkiel Grup Yönetim Kurulu Başkanı:

"Hem sektör, hem devlet, hem de alıcı kazanacak"

Tapu harcının yüzde 4’den yüzde 3’e inmesi önemli bir teşvik. Bu durum hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Gayrimenkul alım satımlarında devletin önemli bir gelir kaynağı olan tapu harcı düzenlemesi ile hem sektör, hem devlet, hem de konut alıcısı kazanacak.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

"Stoklar erime trendine girecek"

Hayata geçirilen uygulamayla biriken stoklar erime trendine geçecek. KDV indirimi ve tapu harcındaki düşüş; piyasayı ve yatırım kararını beklemeye alan konut alıcısını harekete geçirecektir. Sektörün desteklenmesi adına çok güzel bir gelişme.

Yavuz Gülhan / YG İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

"Uzun zamandır bekliyorduk"

Bundan sonra büyük ve lüks segmentteki konutlara olan ilgi artacaktır. Tapu harcının düşmesini ve KDV indirimini sektör olarak uzun zamandır bekliyorduk. Düzenlemeyle 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşecek, bu uygulamanın özellikle büyük konutlara olan talebi tetikleyeceğini öngörüyoruz.

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

"Şirketlere erken finans desteği sağlanacak"

Konut piyasasını canlandıracak bir adım. Büyük metrekarelerde KDV ve tapu harcının düşmesi ile alıcı ekim sonuna kadar borcunu kapatıp tapu almak isteyecektir. Çünkü burada yüzde 10’luk bir avantaj söz konusu. Bu da şirketlere erken finans desteği sağlayacaktır. Burada hem alıcı hem de konut üreticisi birlikte kazanır. Büyük dairelerin satışlarını hızlandıracak olan KDV avantajı büyük daire seven Türk halkı ve oturumcu içinde büyük bir fırsat. Tapu harçlarında yapılan indirimin konutun yanı sıra işyerleri içinde geçerli olması sevindirici.

Abdullah Bayram / Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

"En önemli desteği aldık"

Ekonomimizi canlandırma adımlarının en önemli desteği inşaat sektörü için atıldı. Şu anda yaşanan durgunluğu aşmak için yeni düzenlemeyi önemli bir adım olarak görüyoruz. Konut ve işyeri alımında tapu harçlarının düşürülmesini talebi daha da artıracak sektör için sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz.

Ergin Bayram / Omran Holding Genel Müdürü:

"Sırada konut kredi faizlerinin düşürülmesi olmalı"

Ülke büyümesine katkısı çok yüksek olan ekonominin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü geçici dalgalanmalardan etkilense de biliyoruz ki; her geçen yıl artarak büyümesine devam edecek. Bunun için piyasaya hareket katacak küçük destekler gerekiyor. KDV indirimi ve tapu harçlarındaki düşüş de bu destekler arasında yer alıyor. Sektörün beklediği bir karar uygulamaya alınıyor. Ayrıca konut kredi faizlerinin düşürülmesi de bu kararların etkilerini olumlu yönde artıracaktır.