Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşüm, İstanbul'daki taşınma hareketliliğini arttırdı

TSKB Gayrimenkul Değerleme'nin desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan İstanbul Taşınma Hareketliliği raporuna göre kentsel dönüşüm bölgelerinde taşınma haretliliği arttı

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş’nin desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan İstanbul Taşınma Hareketliliği 2016 ilk çeyrek raporuna göre, İstanbul'da taşınma hareketliliğinin yoğun olduğu bölgeler Kadıköy, Beşiktaş, Küçükçekmece ve Esenyurt oldu.

Ocak-Mart 2016 döneminin dikkate alındığı raporda; 2016 yılının ilk çeyreğinde yaşanan taşınma hareketliliğinin, 2015’in son çeyreğine göre yüzde 30 artış gösterdiği gözlemlendi. İstanbul'da 39 ilçe arasında en çok hareketlilik yaşanan bölge ise kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği Kadıköy oldu. İstanbul'un en çok göç alan ilçesi ise yüzde 11 ile Maltepe oldu.

1+1'den 2+1'e taşınanların oranı yüzde 40

İlk kez açıklanan 'İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu'nu yorumlayan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, "Son 14 yıllık süreçte İstanbul’da konut sektörü ciddi bir dönüşüm geçirdi. Geldiğimiz noktada coğrafi koşullar, fiziki mekan, konum özeliklerinin dışında artık işin bir de sosyal ve ekonomik döngüsünün ele alınması gerektiğine olan inancımızla İstanbul Taşınma Hareketliliği endeksinin oluşturulmasına destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu endeksin yayınlanmasındaki öncelikli amacımız, hem konut geliştiricileri için hedef kitle analizlerine sayısal verilerle yardımcı olmak hem de bireysel kullanıcıların yer seçim eğilimlerini ve grafiklerini oluşturmaktı" dedi.

Maya sözlerine şöyle devam etti: "Kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğun olduğu bölgelerde taşınma hareketliliğin en fazla olduğu bölge olarak İstanbul Anadolu yakası ve özelikle Kadıköy ilçesi öne çıkıyor. Kadıköy’den 2016 ilk çeyrekte taşınma oranı yüzde 15 iken, aynı ilçe içinde yapılan taşınma işlemlerinin yüzde 43 olduğunu görüyoruz. Bu durum da gerek yeni biten inşaatlarda, gerek kentsel dönüşüm nedeniyle binanın yıkılacak olması nedeniyle yapılan taşınma işlemlerinde ilk tercihin yine aynı bölgede olma eğilimini gösteriyor. Kadıköy dışında Maltepe bölgesindeki taşınma hareketliliğinde de yine kentsel dönüşümün önemli bir etken olduğu ortaya çıkıyor.

Diğer taraftan bölgeye yapılan ofis yatırımlarının ve hayat geçen ofis taşınma projelerinin de doğrudan konut yatırımları için de Maltepe ilçesini hareketlendirdiğini söylemek mümkün.

Daire tipleri olarak İstanbul ilindeki iç taşınma hareketliliğini değerlendirdiğimizde 1+1’den 2+1'e taşınma oranının yüzde 40 gibi bir seviyede seyretmesi, kullanıcıların taşınırken şartlar mümkün olabiliyorsa oturduğu evini büyütme anlamında bir eğilimleri olduğuna da işaret ediyor. Yine aynı şekilde 2+1'den yapılan taşınma işlemlerinde de evini bir oda büyütmek suretiyle 3+1'e yapılan taşınmaların da yüzde 38 seviyesinde seyrettiğini söyleyebiliriz."

Anadolu yakasında hareketlilik devam edecek

REIDIN CEO’su Ahmet Kayhan ise "Taşınma hareketliliğinde mevsimsellik etkisi yaşanıyor. Havaların iyileşmesi, kamu personeli atamaları ve tayin dönemleri süresince özellikle Temmuz-Eylül ayları arasında taşınma işlemlerinde artış bekleniyor. Tayin ve atamaların dışında yıl genelinde taşınma hareketliliğini en çok etkileyen faktör ise kentsel dönüşüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda hareketliliğin artarak yaşanacağı bölgelerin Kadıköy, Maltepe, Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa, Esenler olacağını söyleyebiliriz.

Anadolu yakasında önümüzdeki dönemde hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm/yenileme bölgelerinde hareketliliğin devam etmesini öngörüyoruz. 2016 1. Çeyrek dönemi için Avrupa yakasında Beşiktaş ilçesinde bir hareketlilik gözlemleniyor. Bunu sırasıyla, Küçükçekmece ve Esenyurt ilçeleri takip ediyor. 'İstanbul Taşınma Hareketliliği' Raporu için önümüzdeki dönemde de yılda 4 rapor olacak şekilde, çeyrekler bazında 'İstanbul Taşınma Hareketliliği' raporunu paylaşacağız. Her çeyrek dönemi takip eden ilk ay ilgili rapor paylaşılacak" şeklinde konuştu.