Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Kentsel dönüşüm muhakkak yerinde ve imar artışı olmadan yapılacak"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mevlüt Uysal yenilenmesi gereken 800 bin bina olduğunu ve dönüşümün bundan sonra yerinde ve imar artışı olmadan yapılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, kentsel dönüşümün yerinde ve ilave imar artışı olmadan yapılacağını açıkladı.

Görevi yeni devralan Uysal, İstanbul’un zor bir şehir olduğunu belirterek, “Gecekondulaşma var. Göç var. Düzeltme sürecinde eksik yapılanlar var. Yanlış yapılanlar var. Bu süreçte iyi bir prensip belirleyemedik. Hepimizin kusuru var” dedi.

"Yenilenmesi gereken bina sayısı 800 bin"

İstanbul’da yenilenmesi gereken bina sayısının 800 bin olduğunun altını çizen Mevlüt Uysal sözü kentsel dönüşüme getirerek şunları söyledi:

“Kentsel dönüşüm bundan sonra muhakkak yerinde ve imar artışı olmadan yapılacak. Para talep etmeyeceğiz. İlave rant yok. Vatandaş 120 metrekare yerine 100 metrekare evde oturacak. Kentsel dönüşüm maliyetinin böylece yüzde 20’sini karşılayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 bütçesinde kentsel dönüşüm için bir milyar lira ayırdı. Yüzde 30 da biz katkıda bulunacağız. ‘Hadi yapalım’ diyenden başlarız. Bir milyar lira bütçe ile dört-beş milyarlık konut yaparız. Sonraki yıl bütçedeki payı arttırırız. Bu şekilde 15-20 yıl içinde bitiririz.”

"Mevcut durumu koyruyabiliriz"

Fatih'te 2 katı kaçak olan 5 katlı konutlar olduğunu hatırlatan Başkan Mevlüt Uysal, çözümü şöyle açıkladı: “Bölgesine göre çalışma yaparız. Mevcut durumu koruyabiliriz. Kamulaştırma yaparız. Ya da kütle küçülür, konut sayısı aynı kalır” dedi. Mevlüt Uysal, yeni yapılacak gökdelenler karşısındaki tavrını ise “Yeni gökdelenlere izin vermemek için mücadele edeceğiz” diye açıkladı.