Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşüm sürecinde 6 ayda 329 milyon kira yardımı yapıldı!

Türkiye genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında tehlike arz eden 7,5 milyon konut yenilenecek.

Deprem bölgesinde yer alan Türkiye’de 7,5 milyon civarında konut hasarlı ve dayanıksız. Oluşabilecek doğal afetlere karşı dayanıksız olan yapıların yeniden hayata kazandırılması için yurt genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği tüm hızıyla devam ediyor. Kentsel dönüşüm sürecinde evini boşaltan vatandaşlara da devlet tarafından kira yardımı sağlanıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu yılın ilk 6 ayında Türkiye genelinde riskli yapılar için 329 milyon 28 bin lira kira yardımı yapıldığını bildirdi.

Türkiye'de kentsel dönüşüm kapsamında 7,5 milyon konutun yenilenmesi planlanıyor. Bunun için yıllık belirlenen hedef ise yılda 500 bin konutun dönüştürülmesi. Kentsel dönüşüm sürecinde evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlara devlet kaynaklarıyla kira yardımı yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 2018'de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımları, Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki (TÜFE) artışa göre yeniledi.

Kentsel dönüşüm sürecinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de kira yardımları 860 bin TL’den 960 TL’ye kadar yükseliyor.
Bakanı Murat Kurum, 2018 yılının ilk 6 ayı içerisinde Türkiye genelinde riskli yapılar için 329 milyon 28 bin lira, riskli alanlar için ise 132 milyon 984 bin lira kira yardımı yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm sürecine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, terörden zarar gören bölgelerde yatırımların devam ettiğini, kira yardımlarından 99 milyon 984 bininin bu bölgelerde yapıldığını aktardı.
2018 yılı içerisinde hak sahiplerine 15 milyon 840 bin lira faiz desteği verildiğini aktaran Kurum, kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında 37 milyon 521 bin lira kamulaştırma yapıldığını da ekledi.

Kurum, yazılı açıklamasında dönüşüm sürecinde ilgili kurum ve kuruluşlara da kaynak aktarımı sağlandığına değindi. Bakan Kurum, İller Bankası, TOKİ ve belediyelere, kentsel dönüşüm kapsamındaki projelere 1 milyar 606 milyon 308 bin lira kaynak aktarımı sağlandığını da belirtti.