Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

“Kentsel dönüşüm tüm Türkiye’de ivedilikle ele alınmalı”

Dün Beyoğlu’nda yıkılan binanın ardından konuşan Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkan Vekili Karataş, “kentsel dönüşüm büyük ölçekte ele alınmalı” dedi.

Kentsel dönüşümün aciliyetini gözler önüne seren Beyoğlu’nda yıkılan konuta ilişkin ve kentsel dönüşüm hakkında görüş bildiren Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Deniz Karataş, Türkiye’de kentsel dönüşümün büyük ölçekle olması gerektiğini ve tüm Türkiye’de ruhsatlı yapıları da kapsayacak şekilde acilen ele alınması gerektiğine değindi.

Sağanak yağış nedeniyle zemin kayması sonucunda Beyoğlu’nda yıkılan binanın görüntüleri geçen hafta gündeme geldi. Tahliye sonrasında bina çok kısa süre içerisinde yıkıldı. Kaçak ve çarpık kentleşmenin ne büyük felaketlere neden olabileceğini gözler önüne seren enkazdan yola çıkarak Türkiye’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşan Karataş,

"Buradaki bina çökmesi, bize kentsel dönüşümün ne kadar gerekli ve acil olduğunu göstermiştir. Kentsel dönüşüm tüm Türkiye'de ruhsatlı yapıları da kapsar şekilde ivedilikle ele alınmalıdır" dedi.

İskan ve inşaat ruhsatı bulunmayan binanın kentsel dönüşümün Türkiye için ne kadar gerekli olduğunu gösterdiğine değinen Karataş, aynı bölge içinde riskli alan ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Riskli bölge ilan edilmesi ile birlikte kentsel dönüşümün daha büyük ölçekte yapılması gerektiğine de değindi.

Türkiye’de yürütülen kapsamlı kentsel dönüşüm çalışmaları ile yaklaşık 7,5 milyon yapının dönüştürülmesi hedefleniyor. Bunu için yıllık belirlenen limit ise 500 bin adet yapı şeklinde. Bu süreçte 90’ların başında yapılıp ömrünü tamamlayan binaların öncelikli olarak ele alınması gerektiğine değinen Karataş, sudan sebeplerin bile eski binaların çökmesine neden olduğunu ve yapılan hesaplamalara göre 4708 sayılı yasanın çıkmasından önceki imal edilmiş yapıların toplam 21 milyon olduğunu ve en azından 3’te birinin 15 yıllık süre içerisinde yeniden yapılması ve güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.