Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşümde her şehir kendi planlamasını yapmalı

Murat Kurum, kentsel dönüşümde her şehir kendi planlamasını yapması gerektiğini belirtti. “Şehrin kültür ve mimarisini yansıtmalı” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehirlerin sorunlarını gençlerle istişare edebilmenin ülkenin geleceği adına önemli olduğunu dile getirdi. Şehirlerin insanlar gibi ruhu olduğunu ve bu ruhun kaybedilmemesi gerektiğini belirten Murat Kurum, ecdadın bıraktığı tarih ve kültürün gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılmasının önemine değindi.

Kentsel dönüşümle ilgili bir vizyon çizilmesi gerektiğini vurgulayan Murat Kurum; “Her şehrin kendi içinde kentsel dönüşümünü, şehrini planlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Bakan Kurum, planlamaların doğru yapıldığı sürece şehirlerin de planlı bir şekilde büyüyüp gelişeceğini de sözlerine ekledi.

ŞEHRİN KÜLTÜR VE MİMARİSİNE UYGUN OLMALI

Kentsel dönüşümün gerçekleşirken şehrin kültür ve mimarisine uygun olmasının önemine dikkat çeken Murat Kurum, dönüşümlerin bundan sonra strateji planı üzerinden gitmesi konusunda belediyelerle iş birliğinde bulunacaklarını kaydetti.

Kentsel dönüşümde 2012 yılından bugüne kadar 580 bin konutun dönüşümünü tamamladıklarını açıklayan Bakan Kurum, bugün için dönüşmesi gereken 5 milyon konut bulunduğunu belirtti. 2050'de ise bu konut sayısının 7.5 milyon olmasının öngörüldüğünü ifade etti.

GELECEK NESİLLERE DAHA PLANLI ŞEHİRLER BIRAKMAK ZORUNDAYIZ

Geçmişte planlama yapılmamasının yol açtığı sorunlara da değinen Murat Kurum; “Maalesef o gün çarpık kentleşmeyle mücadele edemediğimiz için bugün başka şeyleri konuşur hale geldik. Biz önümüzdeki süreçte 50 yılık planlamayı yaptığımız zaman, bizim sanayilerimiz, tarım, turizm alanlarımız artık bundan sonraki süreçte daha doğru konumlanmış, daha doğru yerlere yapılmış ve inşa edilmiş olacak. Biz gelecek nesillere daha planlı şehirler bırakmak zorundayız. Bu bizim için bir zorunluluk. Bin yıllık tarihimiz var ve bu bin yıllık tarihi bir daha kazanma şansımız yok ama ecdadımızın bize bıraktığı mirasları da gelecek nesillere çok iyi bir şekilde aktarmamız gerekiyor. Bunun için mekansal plan bizim için çok büyük bir önem arz ediyor” şeklinde konuştu.