Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşümde metrekare modeli ilk Gaziosmanpaşa’da uygulanacak

Kentsel dönüşümde vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacak yeni bir model geliştirildi. Yeni model ilk olarak Gaziosmanpaşa’da hayata geçirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kentsel dönüşümde vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacak yeni bir model geliştirdi. Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; metrekare modeli ilk olarak Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi 5 ve 6A kentsel dönüşüm projelerinde hayata geçirilecek. Yeni uygulamanın hayata geçirilmeye başlamasıyla birlikte İstanbul’daki kentsel dönüşümün 10-15 yıl içerisinde tamamen bitirilmesi öngörülüyor.

YENİ MODELDE İKİ ŞART ARANIYOR

Kentsel dönüşümde yeni model, önceki süreçlerde ortaya çıkan aksiliklerin tespiti ile geliştirildi. Yeni model ile birlikte uygulama alanlarında dönüşümlerin yerinde yapılması esas kılınacak. Yıkım sonrasında ise yeni planda imar artışı hiçbir şekilde gündeme gelmeyecek. Bunun yanı sıra önceki modelde olduğu gibi imar artışı vererek vatandaşın binasını kendi imkanları ile dönüştürmesinin aksine imar artışı yapılmadan maliyete ortak olunacak.

VATANDAŞTAN TEK KURUŞ ÇIKMAYACAK

Kentsel dönüşümdeki yeni model sayesinde vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacak. Fakat ev sahipleri metrekareden fedakârlık edecek. Örneğin 100 metrekarelik bir ev için vatandaştan 20 metrekare alınacak. Yani yüzde 80’e yüzde 20 gibi bir anlaşma gerçekleştirilmiş olacak.

Yeni model, İBB’nin iştiraki KİPTAŞ ile gerçekleştirilecek. Yüzde 20’lik kesimler ile yapıların maliyetinin yüzde 70’e yakını karşılanacak. Kalan yüzde 30’luk maliyet ise İBB tarafından ayrılan 1 milyar TL’lik bütçe üzerinden sağlanacak.