Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşümde müteahhit seçimi nasıl olmalı!

Deprem kuşağında yer alan Türkiye’deki yaklaşık 6,5 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor. Peki yenileme çalışmaları için doğru müteahhit nasıl seçilir? İşte detaylar…

Nüfusunun yüzde 95’i deprem tehdidi altında yaşayan Türkiye’de yaklaşık 6,5 milyon konutun acilen yenilenmesi gerekiyor. 18 milyonu aşan yapı stoğumuzun yüzde 67’si ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ı ise 20 yaşın üzerindeki konutlardan oluşuyor.

Olası bir depremde yaşanabilecek kayıpların azaltılabilmesi için 6,5 milyona yakın konutun acilen yenilenmesi gerektiğini hatırlatan Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, Yapılaşmanın hızlı bir şekilde ilerlediği Türkiye’de kalitesiz ve güvensiz konutların sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğunu dile getirdi.

Arsa sahipleri de sorumlu!

Kentsel dönüşüm kapsamında kaliteli ve uzun ömürlü binalar üretilmesinde müteahhitler kadar arsa sahiplerinin de sorumlu olduğunu ifade eden Tamer Son, arsa sahiplerine dikkat etmeleri gereken kriterlerle ilgili şu önemli tavsiyelerde bulundu.

  • Arsa sahiplerinin kat karşılığı projelerde sadece arsa payı oranını dikkate almaları hatalı kararlara neden olabilir.
  • Müteahhit firmanın inşaat kalitesini ve beyanlarının doğruluğunu tespit etmek için referanslarının araştırılması gerekiyor.
  • Kentsel dönüşüm kapsamında anlaşma sağlanacak müteahhit firmanın projelerini zamanında teslim edip etmediğine ve projelerin prim oranına bakmak oldukça önemli.
  • İleri inşaat teknolojilerini kullanan kurumsal firmaları tercih etmek her noktada kazanç sağlar.
  • Bu süreçte konut odaklı projeler yerine yaşam odaklı projeler yaygınlaşmalı. İçinde yaşamaktan keyif alınabilecek ortamlr oluşturulmalı.