Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşümde sigorta şartı aranacak

Meclis’e sunulan kanun teklifi ile birlikte kentsel dönüşüme sigorta şartı geliyor. Artık ruhsatlarda ‘bina tamamlama sigortası ya da teminat’ şartı aranacak.

İnşaat sektörüne yeni düzenlemelerin getirileceği kanun teklifi Meclis’e sunuldu. Kentsel Dönüşüm Yasası’nda bazı değişikliklerin de yer aldığı teklifin yasalaşması durumunda müteahhitlere yeni düzenlemeler getirilecek.

Buna göre artık riskli yapılarda gerçekleştirilecek olan çalışmalarda, müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek ve bazı şartlara bağlanacak. Bunun yanı sıra kentsel dönüşüme giren firma ya da müteahhitlerden, ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması talep edilecek. Ayrıca kentsel dönüşüm ruhsatlarında ise ‘bina tamamlama sigortası ya da teminat’ şartı istenecek. Kentsel dönüşümde meydana gelen ya da gelebilecek olan sorunların bu yasa ile çözüme kavuşturulması planlanıyor.

TAMAMLAYACAK YA DA PARAYI İADE EDECEK

Kanun teklifinin yasalaşması durumunda kentsel dönüşümdeki konutların herhangi bir durumda tamamlanamaması halinde projeye sigorta şirketi devam edecek veya projeden ev almış kişilerin şimdiye kadar ödediği parayı iade edecek.