Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşümde yeni bir süreç başlatılacak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentsel dönüşümde yeni bir süreç başlatılacağını ifade etti. Murat Kurum ise devletin her türlü yardıma hazır olduğunu vurguladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte Kartal’da çöken binanın enkazının bulunduğu yerde açıklama yaptı. Çöken binanın etrafında yer alan 10 apartmanda risk analizi yaptıklarını ifade eden Murat Kurum, bu analiz çerçevesindeki İhya Apartmanı ve Şam Apartmanı dışındaki 8 binanın riskli olduğunu belirtti. Bu binaların hak sahipleriyle görüşüldüğünü söyleyen Bakan Kurum; “Süreç içerisinde yıkacağımızı ve alanın tamamında kentsel dönüşüm projesi yapacağımızı kendilerine ilettik” dedi. Kurum, Bakanlık olarak vatandaşlara kira desteği verileceğini ve inşa sürecinin TOKİ ile birlikte yürütüleceğini sözlerine ekledi.

Vatandaşların riskli binalarla alakalı müracaatlarını hem Alo 181’e hem de bakanlığın il müdürlüğüne yapabileceğini hatırlatan Murat Kurum; “Burada bir iletişim ofisi kuracağız. Burada valilik, kaymakamlık ve bakanlığın ilgili birimleri yer alacak. Bu dönüşüm sürecini vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde yapacağız. Böylece hak sahiplerine en kısa zamanda sağlam ve güvenilir evlerini teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bu konuda kararlı olduklarının altını çizen Murat Kurum, riskli binaların yıkılacağını ya da duruma göre güçlendirileceğini ifade etti. Bakan Kurum; buna ilişkin başvuruların bakanlığa yapılabileceğini hatırlattı.

RİSKLİ BİNALARI OLANLAR BUNLARIN TESPİTİNİ YAPSIN

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, riskli binaları olan vatandaşlara tespit yapma çağrısında bulundu. Murat Kurum, devletin ve bakanlığın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde her türlü desteği sağladığına dikkat çekti.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ BİR SÜREÇ BAŞLATILACAK

Çöken binada 21 kişinin hayatını kaybettiğini, 14 kişinin de yaralandığını ifade eden İstanbul Valisi Ali Yerlikaya; “Tıpkı Cumhurbaşkanımızın ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Buradan çıkarmamız gereken önemli dersler var’ ifadesinde olduğu gibi kentsel dönüşümde buradan yeni bir süreç başlatılacaktır. Hükümetimizin, devletimizin, burada izleyeceği sürecin takipçisi ve uygulayıcısı olacağız” şeklinde konuştu.