Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşüme sigorta ve teminat şartı getiriliyor

Meclis’e sunulan kanun teklifi ile sektöre düzenlemeler getiriliyor. Teklifin kabul edilmesi halinde, kentsel dönüşümde sigorta ve teminat şartı aranacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun teklifi ile inşaat sektörüne bazı düzenlemeler getiriliyor. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; inşaat sektöründe yeni dönem başladı. Buna göre, Kentsel dönüşüm ruhsatlarında “bina tamamlama sigortası veya teminat” şartı getirilecek.

TEMİNAT VE SİGORTA ŞARTI

Meclis’e sunulan kanun teklifi ile birlikte kentsel dönüşümde meydana gelen sorunların çözülmesi hedefleniyor. Yasa teklifine göre, riskli alanlarda ya da rezerv yapı alanlarında yapılacak çalışmalarda, yapımı üstlenecek müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak. Kentsel dönüşüm kapsamında iş yapacak firmalardan ise ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması istenecek.

MÜTEAHHİTLER 9 SINIFA AYRILACAK

Kanun teklifinde, 3194 sayılı imar kanununda değişiklik yapılması, özel sektörde yapım işleri üstlenecek müteahhitlerin belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliğe sahip olması koşulu yer aldı. Teklifte, yetki sahibi müteahhitlerin yeterlilikleri dikkate alınarak 9 sınıfta gruplandırılacağı ve üstelenebilecekleri işlerin de yeterliliklerle uyumlu olarak tanımlanacağı ifade edildi. Yani artık bundan böyle her müteahhit istediği işi yapamayacak. Firmalar yeterliliği kontrol edilip, buna göre sınıflandırılacak.

Mali ve iş tecrübesi anlamında yeterli seviyede olmayan firmalar ya da müteahhitler, yüksek kâr beklentisiyle inşaat yapmaya başlayınca, arz-talep dengesinde sorunlar yaşanıyor. Bunun sonucunda ise yarım kalan projelerle birlikte konutzedeler ortaya çıkıyor. Yeni dönemle birlikte, her firma sınıfının izin verdiği büyüklükte işe girecek.

ÖNCELİK FİKİRTEPE'DE

Kentsel dönüşüm yasasında günümüz ihtiyaçlarına göre revize ihtiyacına dikkat çekildi. Pilot bölge seçilen Fikirtepe başta olmak üzere ülke genelinde çok sayıda kentsel dönüşüm alanında sorunlar meydana geliyor. Firmaların bir kısmı mali sorun yaşayıp çalışmalarını durdurunca hem evi yıkılıp yeni evini bekleyen hem de yapılacak projeden yeni ev alan vatandaş mağdur olmuştu.