Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşüme yeni model geliyor

İBB, kentsel dönüşüm için yeni model geliştirdi. Yeni model, ev sahiplerinin cebinden para çıkmadan yapılarını dönüştürmesini sağlıyor.

İstanbul’da kentsel dönüşüme girmesi gereken yaklaşık 700 bin civarında yapı için yeni bir model daha geliştirildi. Yeni Şafak Gazetesi’nden Kenan Biter'in haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ev sahiplerinin cebinden para çıkmadan yapılarını dönüştürmesini sağlayacak olan dönüşüm karşılığı metrekare modelini devreye aldı.

İMAR ARTIŞI HİÇBİR BİÇİMDE GÜNDEME GELMEYECEK

Yeni model, Fikirtepe’deki kentsel dönüşümde yaşanan problemler ve süreçte ortaya çıkan aksiliklerin tespitiyle geliştirildi. Yeni modelde iki şart aranacak. Uygulama alanlarında dönüşümlerin yerinde yapılması esas kılınacakken, yıkım sonrası yeni planda ise imar artışı hiçbir biçimde gündeme gelmeyecek.

2018 yılı için İBB’nin bütçesinden 1 milyar TL'lik bir kaynak ayrıldı. İlk etapta devreye alınan 1 milyar TL’lik kaynak ile ortaya çıkacak işin 5 milyar TL'yi bulması planlanıyor.

VATANDAŞIN CEBİNDEN TEK KURUŞ ÇIKMIYOR

Yeni model ile vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacak. Ancak konut sahipleri metrekarelerinden fedakarlık yapacak. 100 metrekarelik bir konut için vatandaş 20 metrekaresini verecek. Yani yüzde 80’e yüzde 20 gibi bir anlaşma yapılacak.

MALİYETİN YÜZDE 70’Nİ KARŞILIYOR

İBB’nin KİPTAŞ ile gerçekleştireceği modelde alınacak yüzde 20'lik kesimler ile yapıların maliyetinin yüzde 70’e yakını karşılanacak. Geri kalan yüzde 30'luk maliyet ise İBB’nin bütçesinden ayrılan 1 milyar TL’lik kaynak üzerinden sağlanacak.

TEK ŞART: HERKES İMZA VERECEK

Yeni modelin uygulanması için konut sahiplerinin tümünün imzası isteniyor. İmza sürecini tamamlayan bina sakinlerinin başvurusu ile birlikte yıkımlar başlıyor.

6 İLÇEDE UYGULANMAYA BAŞLADI

Yeni model uygulaması İstanbul Beyoğlu, Beykoz, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece ve Esenler’de hayata geçirildi. Yeni modelin yaygınlaşmasıyla birlikte İstanbul'daki dönüşümün 10-15 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.