Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Kentsel gelişmeyi sağlayacak kaynaklar yerli olmalı"

"Kentsel gelişmeyi sağlayacak sistemler kurulurken kullanılan teknolojilerin yerli kaynaklardan sağlanması gerekir” diyen Doç.Dr.Terzi “akıllı şehir” kavramına değindi.

6 Kasım tarihinde kutlanan Dünya Şehircilik Günü’nde önemli açıklamalarda bulunan İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölüm Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Fatih Terzi kentsel gelişmelerde yerli kaynakların kullanılmasının önemine dikkat çekti.

“Akıllı Şehircilik” uygulamalarına açıklık getiren Terzi,“Akıllı Şehir” kavramının uygulamasına yönelik çalışmaların hızlandığını da bildirdi.


İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Terzi, belediyelerin gelişigüzel değil, birbiriyle uyumlu ve yerli kaynakları kullanacakları bir yol haritası oluşturması gerektiğini belirtti.

Vatandaşın ihtiyaç duyduğu servisleri çeşitli teknolojik uygulamalar ve cihazlarla bir çözüme kavuşturmanın da amaçlandığı “akıllı şehir” kavramında enerji ve su tasarrufu yanında yenilenebilir enerji kaynaklarının entegre edildiği bir sistem tarif ediliyor. İTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Terzi, tüm bu sistemleri yerli kaynaklardan sağlayarak milli ekonomi seferberliğine katkı sağlanması gerektiğini belirtti. Bunun için önceliklerin belirlenmesine vurgu yapan Doç. Dr. Terzi, şunları söyledi:

“Yol haritasına ihtiyaç var”

İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Terzi, şehirlerde ulaşım, enerji ve su kaynakları alt yapısının bütünleşik bir yapı içerisinde ele alınması gerektiğine işaret ederek, “Akıllı şehir sistemlerinde ulaşım, trafik kontrolü, toplu taşıma hatlarının iyileştirilmesi, akıllı atık toplama sistemlerinin geliştirilmesi ve benzeri konular oldukça yoğun çalışılıyor. Bu konuda çalışmak isteyen belediyelerin akıllı şehir strateji rehberi oluşturmalarını tavsiye ediyorum. Böylece bir yol haritaları olacaktır” dedi. İstanbul’un, Türkiye’deki akıllı kent uygulamalarında önemli projeleri hayata geçirdiğini aktaran Terzi: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu konuda yol almak isteyen diğer belediyelere örnek olabilir ve deneyimlerini aktarabilir. Akıllı trafik kontrol merkezi, elektronik denetleme sistemi, trafik yoğunluğu haritası hizmeti, akıllı atık toplama sistemleri gibi projeleri parçacık da olsa hayata geçirmiş durumda.”

Doç. Dr. Terzi, gelecekte hem yaşam konforunun artırılması hem de doğal kaynakları daha verimli kullanmak amacıyla akıllı şehirlerde yerli teknoloji kullanımının büyük fırsat oluşturacağını belirtti. Bu anlamda belediyelerin oluşturacağı akıllı şehir stratejilerinin yerli ve milli olması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Terzi, Eskişehir Kocakır Ekokent Projesi’nin bütüncül olarak hazırlanmış bir örnek olacağını kaydetti.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yerel yönetimlerle birlikte Türkiye genelinde çok farklı projeler ile büyük ve küçük ölçekli yerleşim planlarının yapıldığını aktaran Doç. Dr. Terzi, “İTÜ’nün projelendirerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduğu Eskişehir Odunpazarı İlçesi Kocakır Mevkii Yerleşkesi bunun en somut örneği. Akıllı sistemlerin uygulandığı, enerji ve su tasarrufu sağlayan aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarının entegre edildiği bir proje olma özelliği taşıyor” diye konuştu.