Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kimler ‘Tapu Kayıt Belgesi’ alabilecek?

Yurt genelinde yaklaşık 12 milyon yapıyı ilgilendiren konut barışı sürecinden hangi yapılar fayda sağlayabilecek? İşte cevabı…

Ruhsatsız ve tapusuz konut ve iş yerlerine ilişkin sorunlar yıllardır Türkiye’de çözülmeyi bekleyen sorunlardan bir tanesi. Nihayet bu alanda yapılan çalışmalar ile bu sorun ortadan tamamen kaldırılacak. Yurt genelinde ilan edilen adeta konut barışı sayesinde tapu ve ruhsat sorunu yaşanan yaklaşık 12 milyon adet konut ve iş yerine ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilecek. Bu belgeye sahip olabilen kout ve iş yerleri tapu ehliyetine sahip olacak. Böylelikle uzun zamandır yurt genelinde çok büyük sorunlara sahne olan tapusuz konut sorunu da ortadan kaldırılmış ve bu durumdan dolayı oluşan mağduriyetlerin de önüne geçilmiş olacak.

Ülkede milyonlarca vatandaşın gündemini ‘konut barışı’ oluşturuyor. Peki, konut barışı nedir? Kimler bu durumda yararlanabilecek? Kimler yararlanamayacak? Tüm soruların cevaplarını sizler için derledik…

Milyonlarca ruhsatsız konut sahibi vatandaş bir süredir Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanması beklenen konut barışı uygulamasına ilişkin detayları öğrenmek için sabırsızlanıyor. Konut barışı sayesinde yaklaşık 12 milyon adet konutun mülkiyet, imar ve ruhsat sorunu çözülecek. Sonraki süreçlerde meydana gelebilecek imar sorunlarının önüne geçilecek ve böylelikle vatandaşın da derin bir nefes alması sağlanacak.

Peki, konut barışından kimler faydalanabilecek? Konut barışı kapsamında yapı kayıt belgesi hangi yapılara verilebilecek? Kimler düzenlemenin dışında kalacak?

Türkiye genelinde uygulanacak konut barışı uygulamasından 31 Aralık 2017 tarihinden sonra inşa edilen binalar fayda sağlayamayacak. Açıklanan tarihten sonra yükselen yapılara kayıt belgesi temin edilemeyecek. Bu tarihten önce inşa edilen yapılara ise ‘yapı kayıt belgesi’ verilerek ülke genelinde bir konut barışı sağlanacak.

Tapu belgesi için başvurularda yapı maliyeti, arsa emlak değeri toplam üzerinde yüzde 3 kayıt bedeli ödenmesi gerekiyor. Yapı kayıt belgesi sahibi olabilen binalar için daha önceden alınan yıkım kararları ise durdurulacak. Tapu kayırlarında arsa olarak gösterilen ve bu sebeple abonelik alması da mümkün olmayan konutların elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikleri hemen yapılacak. Kayıt altına alınarak dairelerde ve iş yerlerinde daha önceki dönemlerden kesilen cezalar da iptal olacak.