Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kira artışında şampiyon Fatih oldu

İstanbul'da kira fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Özellikle Ortadoğuluların ikamet ettiği Fatih'te kiralar son 5 yılda yüzde 170 oranında arttı.

Konut projelerinin her geçen gün artarak yapı stokunun kaliteli hale gelmesi, ulaşım yatırımları ve Suriyeli mültecilerin şehre akın etmesi sebebiyle İstanbul'da kira artışları hız kesmiyor. Özellikle Ortadoğuluların mesken edindiği Fatih'te, kiralar geçen ayın aynı dönemine göre yüzde 31 arttı. Fatih'i ise yüzde 28 artışla Başakşehir, yüzde 25 artışla Beylikdüzü izledi.

İstanbul'da kira artışlarının en düşük olduğu ilçeler ise genellikle Anadolu yakasında kaydedildi. Kira fiyatları Tuzla'da yüzde 14, Üsküdar'da yüzde 13, Pendik'te yüzde 9, Maltepe'de ise yüzde 3 olarak gözlendi. Avrupa yakasında kira artışının düşün olduğu bölgeler ise yüzde 5 ile Eyüp ve yüzde 8 ile Şişli oldu.

Bölgelerin son 5 yıl içerisindeki artışlarına bakıldığında ise yüzde 170'lik artışla şampiyon yine Fatih oldu. Fatih'i ise yüzde 164 ile Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa, yüzde 156 ile Ümraniye, yüzde 152 ile Başakşehir, yüzde 147 ile Kadıköy, yüzde 133 ile Pendik, yüzde 126 ile Üsküdar ve yüzde 125 ile Tuzla takip etti.

Gelecek dönemde özellikle kentsel dönüşümün yaşandığı ve ulaşım arterlerinin arttığı bölgelerde kiraların da buna paralel olarak artacağına dikkat çeken Milliyetemlak.com Pazarlama Direktörü Aylin Daylan, "Özellikle Kağıthane-Ayazağa, Eskişehir Batıkent, Kadıköy-Fikirtepe, Kağıthane-Çağlayan, Bursa-Nilüfer, Ankara-Keçiören önümüzdeki dönemde öne çıkacak bölgeler" diye konuştu.