Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kira artışında TÜFE dönemi

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile kira artışında TÜFE’ye geçilme kararı alındı. Düzenleme, dün TBMM’ye sunuldu.

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile birlikte kira artış oranlarının TÜFE üzerinden yapılması kararı alınmıştı. Milliyet'ten Mihat Yurdakul'un haberine göre; dün söz konusu bu düzenleme TBMM’ye taşındı. Kanun teklifi, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi Kurulması, yaşlılık aylıkları için bin TL’nin alt sınır olarak belirlenmesi, kira bedellerinde TÜFE’nin artış oranının baz alınması gibi düzenlemelerden meydana geliyor.

Kira bedellerinde artış oranının TÜFE baz alınarak yapılmasının tüketiciye getirileri olacağını dile getiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa; “Mevcut piyasa koşullarında ÜFE’deki artış tüketici için fazla görünüyordu. Sözleşmenin durumuna göre, mal sahibi ve kiracı arasında anlaşıp ortak bir oran da belirleyebilir. Ancak hukuki boyuta bakıldığında kira artışı TÜFE üzerinden yapılacak” şeklinde konuştu.

İKİ TARAF İÇİN DE DAHA ADİL OLACAK

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş ise TÜFE ile kira oranlarında yapılacak artışın ‘daha adil’ olacağına dikkat çekti. Gökhan Taş, ancak her yıl başında belli bir üst sınır belirlenip ona göre hareket edilebileceğini de sözlerine ekledi. Hem kiracının hem de ev sahibinin kira artış oranlarını önceden net olarak bilmesinin iki taraf için de yararlı olacağını söyleyen Taş; “Mesela siz ağustos ayında kiranızı artırıyorsunuz. Ama eylül ayında TÜFE daha düşük gelebilir. Yani eylülde kirasını düzenleyenler daha kârlı çıkabilir. Bundan dolayı eğer yıllık bir üst sınır belirlenip ona göre en başından hareket edilirse, daha net ve adil bir sistem kurulmuş olabilir” ifadelerini kullandı.